Dijital çağda gelişmeleri kaçırma korkusunun örgüt çalışanlarının motivasyonu üzerine etkisi
The impact of fear of missing out in the digital age on the motivation of organizational employees
  1. Tez No: 638191
  2. Yazar: OKAN ERNUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmeleri kaçırma korkusunun örgüt çalışanlarının motivasyonu üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada nicel araştırma yöntemleri arasında yaygın olan survey yöntemi ile anket tekniği kullanılmıştır. Gelişmeleri kaçırma korkusu, Pezybylski ve arkadaşları (2013) tarafından tasarlanan ve Gökler ve arkadaşları tarafından Türkçe'ye uyarlanan 10 maddelik gelişmeleri kaçırma korkusu ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Örgüt çalışanlarının motivasyonunun ölçülmesinde Semerci ve Bilgiç (2005) tarafından Gordon'un 1993 yılında yaptığı çalışmadan esinlenilerek geliştirilen 18 maddeden oluşan ölçek kullanılmıştır. Demografik değişkenler açısından ise çalışanların cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, kurumdaki çalışma pozisyonu ve kurumdaki toplam çalışma süresine yönelik olmak üzere altı soru yöneltilmiştir. Araştırmanın örneklemi, İzmir ilinde, üretim sektöründe faaliyette bulunan üç büyük uluslararası işletmenin beyaz yakalı çalışanlarından oluşmaktadır. Toplam 150 adet soru formu üç büyük işletmenin çalışanlarına elden teslim edilmiştir. Katılımcılardan toplanan ve değerlendirme için uygun bulunan 133 adet anket formunun tamamı analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçları değerlendirildiğinde, gelişmeleri kaçırma korkusu ile örgüt çalışanlarının motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Literatür taraması sırasında bu konu ile ilgili yönetim bilimi içerisinde çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, araştırma kısmında değişkenler ve değişkenler arasındaki ilişkilerin ele alınmasının işletme bilimine, yönetim ve organizasyon yazınına ve sektöre katkı sağlayacağı, ayrıca araştırma sonucunda işletmelere yönelik sunulan önerilerin, işletmelerin yönetsel alana ilişkin çıktılarına etkisinin olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of Missing Out in the Digital Age on the Motivation of Organizational Employees. For this purpose, survey method and questionnaire technique were used in the research. The Fear of Missing Developments was measured using the 10-item scale of fear of missing out designed by Pezybylski et al. (2013) and adapted to Turkish by Gökler et al. In order to measure the motivation of the organization employees, a scale consisting of 18 items developed by Semerci and Bilgiç (2005) inspired by Gordon's work in 1993 was used. Six questions were asked regarding the demographic variables: gender, age, marital status, education level, working position in the institution and total working time in the institution. The sample of the study consists of the white collar employees of three big international companies operating in the production sector in Izmir, who do not want to be named. A total of 150 questionnaires were delivered to the employees of three large enterprises. All 133 questionnaire forms collected from the participants and found suitable for evaluation were analyzed. When the results of the research were evaluated, it was found that there was no significant relationship between the motivation of the organization employees' fear of missing developments. During the literature review, no study was found in management science related to this subject. Therefore, it is thought that addressing the relations between variables and the research part will contribute to business science, management and organizational literature and the sector, and the suggestions presented to the companies as a result of the research will have an impact on the management-related outcomes in the enterprises.