Eurocentrism in development debate: Critique of Eurocentrism in ir
Kalkınma tartışmasında Avrupa-merkezcilik: Uluslararası ilişkilerde Avrupa-merkezcilik eleştirisi
- Tez No: 638192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Avrupa-Merkezciliğin Uluslararası İlişkiler literatüründe ve özellikle kalkınma tartışmasında nasıl bir yer edindiğini eleştirel yönden incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ne gibi alternatif anlayışlar geliştiğini ve bunların ana akım düşüncelere ne gibi öneriler sunduğu tartışılmıştır. Bununla beraber, 1990'lar ortasında gelişmeye başlayan post-kalkınmacı anlayış ve bu anlayışın yarattığı kalkınma kavramının tamamen ortadan kaldırılıp yeni bir konsept kullanma ihtiyacı tartışmaya açılmıştır. Bu gelişmeler ışığında, tezin ana sorusu; post-kalkınmacı veya kalkınmaya alternatif anlayışların ana akım kalkınma düşüncesini ortadan kaldırabilecek kadar güçlü olup olmadığıdır. Bu soruya cevap verebilmek için, bu çalışma, önce kalkınma tartışmalarının kısa bir tarihsel analizini yapmıştır. Daha sonra Uluslararası İlişkiler literatüründe Avrupa-Merkezci bakış açısının etkilerini incelemiş ve bu tek yönlü düşüncenin nasıl iyileştirebileceği yönündeki anlayışları analiz etmiştir. Son olarak, kalkınma alanında Avrupa-Merkezci düşüncenin nasıl geliştiği, buna karşılık yerel bazlı kalkınmaya alternatif düşüncelerin ortaya çıkması, post-kalkınmacı bakış açısının bu tartışmadaki yeri ve post-kalkınmacı anlayışa yönelik eleştiriler incelenmiştir. Bu çalışma literatürde ayrı ayrı yer alan konuları bir araya toplayıp hem Uluslararası İlişkiler literatüründe ve kalkınma alanında Avrupa-Merkezcilik eleştirisi yapmış hem de bunlara karşı sunulan alternatif düşüncelerin ne kadar uygulanabilir olduğu konusunda eleştirel olabilmiştir. Dolayısıyla, bu çalışma, iki ana argüman üzerinde sonuca varmıştır. Birincisi; kalkınma tartışmaları tarihsel olarak ne kadar farklı dönüşüme uğramış olursa olsun Avrupa-Merkezci düşünce yapısından kopamamıştır. İkinci olarak; Küresel Güney'in en zayıf noktası, ana akım kalkınma projesine karşı güçlü bir alternative vizyon ya da vizyonlar sunamamasıdır.
Özet (Çeviri)
This research aims to critically examine how Eurocentrism has taken place in the IR literature and especially in the development debate. Besides, it has been discussed what kind of alternative understandings have been developed and what suggestions they offer to mainstream ideas. Nevertheless, the post-development understanding that started to develop in the mid-1990s and the need to reconstruct a new concept by deconstructing the term development have been brought forward. In the light of these developments, the main question of the thesis is that are the alternatives to development or post-development thinking strong enough to replace Eurocentric development understanding. Accordingly, this study made a historical analysis of the development debates. It then examined the effects of the Eurocentric perspective in the IR literature and analyzed insights on how this one-way thinking could be improved. Finally, the transformation of Eurocentrism in the development field, the emergence of local-based alternatives to development thinking, the post-development perspective in this debate, and the criticisms of the post-development understanding were examined. This study has gathered the separate subjects in literature together, made a criticism of Eurocentrism in the IR literature and the development field, and was also critical about how feasible the alternative ideas presented against them. Therefore, this study concludes on two main arguments. Firstly, no matter how different transformations occurred historically in the development debate, it stays on the same Eurocentric path. Secondly, the second argument is that the weakest point of the Global South is not to propose a strong alternative vision or visions as against to mainstream development project.