Sağlıklı bireylerde pilatesin esneklik ve denge üzerine etkileri
Effects of pilates on flexibility and balance in healthy individuals
- Tez No: 638266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada günümüzde popülerliği gittilkçe artmakra olan pilatesin sağlıklı kadınlarda esneklik ve denge üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma yaş ortalaması 30.5 ± 7.2 olan 36 gönüllünün katılımıyla gerçekleşti. Bireyler pilates grubu (n=18) ve ev egzersizi grubu (n=18) olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Pilates grubuna haftada 3 gün 45 dakika olacak şekilde pilates yaptırılmış, aynı zamanda ev egzersizleri verilmiştir. Ev egzersizi grubuna ise kendi yapabilecekleri egzersizler verilmiştir. Her iki gruba verilen ev egzersizleri aynı olup haftada 3 gün her egzersiz 15 tekrar şeklinde yapılması istenmiştir. Her gruba gövde fleksiyon-ekstansiyon, kalça ekstansiyon, diz fleksiyon EHA ölçümleri , single leg stance test ve stork ayakta durma testi ile uzan-eriş testi yapılmıştır. 2 aylık çalışma programı sonrası ölçümler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of pilates, whose popularity is increasing day by day, on flexibility and balance in healthy women. The study was conducted with the participation of 36 volunteers with an average age of 30.5 ± 7.2. Individuals were divided into two groups: pilates group (n = 18) and home exercise group (n = 18). Pilates were made to the pilates group for 45 minutes 3 days a week, and also home exercises were given. Exercises that they can do on their own were given to the home exercise group. The home exercises given to both groups are the same and it was asked to do each exercise 15 repetitions 3 days a week. Body-flexion-extension, hip extension, knee flexion EHA measurements, single leg stance test, and stork standing test and sit and reach test were performed to each group. Measurements were repeated after the 2-month study program.