İletken endüstrisinde faaliyet gösteren bir firma için kalite iyileştirme çalışması
Quality improvement study for a company operating in theconductor industry
  1. Tez No: 638330
  2. Yazar: İREM MERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÜNER GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Süreci kontrol altında tutarak yüksek kalitede ürün elde etmek, hurda oranını azaltmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak kalite araçları kullanarak mümkündür. İstatistiksel süreç kontrolü (IPK), bir süreci kontrol altında tutmak, izlemek ve iyileştirmek için yaygın olarak kullanılan bir kalite kontrol metodudur. Bu tez çalışmasında iletken endüstrisinde faaliyet gösteren bir firma için kalite iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Temel istatistiksel süreç teknikleri ve çok değişkenli istatistiksel yöntemler kullanılarak iletkenliğin bir ölçütü olan direnç karakteristiği için süreç yeterliliği (Cpk) analizi yapılmıştır. Temel istatistiksel süreç kontrol tekniklerinden histogram, balık kılçığı diyagramları, pareto analizi, serpilme diyagramları, kontrol çizelgeleri kullanılmıştır. Çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden, çok değişkenli regresyon analizi ve deney tasarımı tekniklerinden yararlanılmıştır. Öncelikle, temel istatistiksel teknikler kullanılarak bir ürün için sürecin mevcut durum analizi yapılmıştır. Beyin fırtınası ve balık kılçığı diyagramı yapılarak sürecin yeterliliğinin düşmesine sebep olduğu düşünülen kök nedenler belirlenmiştir. Çok değişkenli regresyon analizi yapılarak, süreçte etkili olduğu düşünülen girdiler analiz edilmiştir. Regresyon analizinin sonucuna göre deney tasarımları geliştirilmiş ve tekrar ilişki denklemi kurumuştur. Hedef süreç yeterliliğine ulaşabilmek için tasarlanmış deneylerden elde edilen parametreler ile üretim yapılmış ve elde edilen sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using quality tools it is possible to obtain high quality products, reduce scrap rate and ensure customer satisfaction by keeping the process under control. Statistical process control (SPC) is a commonly used quality control method for controlling, monitoring and improving a process. In this thesis, quality improvement studies were conducted in a company in conductor industry. Process capability index (Cpk) analysis for resistance characteristics which is a measure of conductivity was performed by using basic statistical process techniques and multivariate statistical methods. Histogram, ishikawa diagrams, pareto analysis, scatter plot and control charts were used as basic statistical process control techniques. Multivariate regression analysis and experimental design methodology were utilized as multivariate statistical methods. First of all, the current situation analysis of the one product was analyzed using basic statistical methods. Brainstorming and ishikawa diagram were used to determine the root causes which were thought to be the causes a decrease in the process capability index. Then, multiple regression analysis was used to analyze the inputs that were thought to be effective in the process. Based on the results of the regression analysis, the experimental designs were developed and the correlation equation was created again. The parameters obtained from experiments designed to achieve the target process adequacy were produced and the results obtained were shared.