Perkütan nefrolitotomi cerrahisinin ağrı yönetiminde erektör spina plan bloğunun yeri var mıdır? ağrı yönetiminde etkinliği ve olası olumlu etkileri açısından bir değerlendirme
Effectivenes of erector spinae plane block in percutaneous nephrolithotomy? should the erector spinae plane block be applied in the pain management of percutanous nephrolitotomy surgery?
  1. Tez No: 638411
  2. Yazar: ŞEYMA ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Böbrek taşı tedavisinde Perkütan Nefrolitotomi (PNL) cerrahisi, minimal invaziv bir prosedür olmasına rağmen postoperatif ciddi düzeyde ağrıya neden olmaktadır. Çalışmamızın birincil amacı; perkütan nefrolitotomi operasyonu geçiren hastaların ağrı yönetiminde erektör spina plan bloğunun etkinliğini araştırmaktır. İkincil amacımız; erektör spina plan bloğu (ESPB) ile ağrı yönetiminin olumlu etkileri olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli, prospektif randomize gözlemci kör bir çalışmadır. Her iki cinsiyetten PNL geçiren ASA I-II risk grubu 18-65 yaş arası 57 gönüllü hasta iki gruba (Grup 1-kontrol grubu, Grup 2-ESPB grubu) ayrıldı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 0.saat, 6.saat, 24. saatte hastaların ağrı düzeyleri (Vizüel Analog Scala-VAS, Dinamik Vizüel Analog Skala-DVAS), tepe ekspiratuar akım hızı (PEFR) değerleri, postoperatif Riker sedasyon-ajitasyon skalası, mobilizasyon zamanı, rejim başlama süresi, bulantı-kusma sayısı, hastanede kalış süresi yönünden gruplar karşılaştırıldı. BULGULAR: Gruplar arasında demografik veriler ve taş çapı, sayısı ve yerleşimi açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. ESPB, VAS ve DVAS ile değerlendirildiğinde postoperatif 0., 6. ve 24.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Although percutaneous nephrolithotomy (PNL) is a minimally invasive procedure, it causes severe postoperative pain. The primary aim of our study is to investigate the effectiveness of the erector spinae plane block (ESPB) in pain management of patients undergoing PNL. Our secondary aim is determining if any possible clinical effect of ESPB in terms of serial peak expiratory flow rate (PEFR) measurements, postoperative agitation score of the patient (Riker Score), ambulation time, length of hospital stay. MATERIALS AND METHODS: Our study is a single-center, prospective, randomized, observer-blind study. ASA I-II risk group undergoing PNL operation of both sexes, 57 volunteer patients aged 18-65 were divided into two groups (Group 1-Control group, Group 2-ESPB group). Preoperative and postoperative at 0 hours, 6 hours, 24 hours, patients were compared in terms of pain levels (Visual Analog Scale-VAS, Dynamic Visual Analog Scale-DVAS), PEFR values, postoperative Riker sedation-agitation scale, mobilization time, starting oral intake, nausea-vomiting and length of hospital stay. RESULTS: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic data. ESPB provided more effective analgesia in the postoperative 0., 6. and 24.