Perkütan nefrolitotomi cerrahisinde anterior quadratus lumborum blok ve erektör spina plan bloğunun post-operatif akut ağrı üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of anterior quadratus lumborum block and erector spina plan block on post-operative acute pain in percutaneous nephrolithotomy surgery
  1. Tez No: 831702
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TURUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotomi (PNL) böbrek taşlarının tedavisinde gittikçe popüler hale gelen güncel bir tedavi yaklaşımıdır. PNL minimal invaziv bir prosedür olmakla birlikte yapılan cerrahiye bağlı olarak ciddi ağrı görülmektedir. Ultrasonun rejyonel anestezi pratiğine girmesi ile yeni gövde blokları, multimodal analjezinin bir parçası haline gelmiştir. Çalışmamızın amacı; PNL cerrahisi geçiren hastalarda anterior quadratus lumborum blok (QLB3) ve erektör spina plan bloğunun (ESPB) postoperatif kümülatif morfin tüketimine etkisini araştırmaktır. Tezin hipozeti (Ha): PNL cerrahisi geçiren hastalarda QLB3-ESPB-kontrol grupları arasında ameliyat sonrası ilk 24 saatte kümülatif morfin tüketimi arasında anlamlı düzeyde farklılık vardır. Gereç ve yöntem: Prospektif, gözlemsel kohort dizaynına göre planlanan çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Klinik Araştırmalar ve Fakülte Etik Kurul ve T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan gerekli onaylar alındıktan sonra; elektif PNL cerrahisi planlanan 18-65 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiologist) I-III risk skoruna sahip 90 hasta dahil edildi. Hastalar; grup QLB3, grup ESPB ve grup kontrol olmak üzere 30 kişilik üç gruba ayrıldı. ESPB grubunda multimodal analjeziye ek olarak ESPB, QLB3 grubunda ise anterior QLB uygulandı. Hastalar postoperatif ilk 24 saat hasta kontrollü analjezi cihazı ile takip edildi. Postoperatif dönemde; ilk 24 saatlik opioid tüketimine ilave olarak ağrı (istirahatte ve aktivite) ve bulantı-kusma skorları, intraopeatif remifentanil tüketimi, hasta kontrollü analjeziden ilk morfin talep zamanı, kurtarma analjezi gereksinimi, hemodinamik parametreler ve komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Percutaneous nephrolithotomy (PNL) is an increasingly popular current therapeutic approach for the treatment of kidney stones. Although PNL is a minimally invasive procedure, significant pain is associated with the surgery. With the introduction of ultrasound into regional anesthesia practice, new trunk blocks have become a part of multimodal analgesia. The aim of our study was to investigate the effect of anterior quadratus lumborum block (QLB3) and erector spina plan block (ESPB) on postoperative cumulative morphine consumption in patients undergoing PNL surgery. Hyposet of the thesis: There is a significant difference in cumulative morphine consumption in the first 24 hours postoperatively between QLB3-ESPB-control groups in patients undergoing PNL surgery. Materials and Methods: In our study, which was planned according to a prospective, observational cohort design, 90 patients aged 18-65 years with ASA (AmericanSociety of Anesthesiologist) I-III risk score who were planned for elective PNL surgery were included after approval of Ondokuz Mayıs University Clinical Research and Faculty Ethics Committee. Patients were divided into three groups of 30 patients: group QLB3, group ESPB and control group. ESPB was administered in addition to multimodal analgesia in the ESPB group and QLB3 in the QLB3 group. Patients were followed up with a patient-controlled analgesia device for the first 24 hours postoperatively. In addition to opioid consumption in the first 24 hours, pain (at rest and activity) and nausea-vomiting scores, intraoperative remifentanil consumption, time to first morphine request from patient-controlled analgesia, need for rescue analgesia, hemodynamic parameters and complications were recorded in the postoperative period. Results: The total amount of morphine consumed in the first 24 hours postoperatively in the QLB3 and ESPB groups was significantly lower than in the control group (p< 0,001). There was no significant difference between the ESPB group and the QLB3 group.