TCDD tarafından işletilen lojistik köylerin performanslarının çok kriterli karar verme ve veri zarflama analizi yöntemleri ile değerlendirilmesi
Assessment of the performance of logistic villages operated by TCDD by multiple criteria decision making and data envelopment analysis methods
  1. Tez No: 638442
  2. Yazar: TANER FİLİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜL ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tedarik zinciri ve lojistik süreçlerin etkin yönetimi günümüzde son derece yüksek rekabetin yaşandığı küresel ekonomi ortamında başarı için kilit unsur olarak görülmektedir. Giderek daha fazla artan bu rekabet ortamından kaynaklanan sorunlar lojistik faaliyetlerden oluşacak maliyetlerin düşürülmesi problemini de beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda dünyada son yıllarda sayıları giderek artan lojistik köyler etkin lojistik çözümler sunan alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Lojistik köyler, farklı ulaşım modlarından gelen malların aktarma işlemlerinin yapıldığı, düzenlendiği ve nakliyeye hazırlandığı, lojistikle alakalı tüm faaliyetlerin bir bölgede toplandığı alanlar olarak kullanıcılara oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Türkiye'de lojistik köyler 2006 yılından sonra kamu gücü kullanılarak TCDD tarafından inşa edilmeye başlanmışlardır. Bu kapsamda ülkenin çeşitli bölgelerinde tamamlanmış dokuz adet ve bunların dışında proje çalışmaları devam etmekte olan 12 adet lojistik köy bulunmaktadır. Fakat kamu kaynakları kullanılarak faaliyete alınan bu alanların etkin olup olmadığı önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmada faaliyette bulunan sekiz adet lojistik köyün etkinliklerinin Çok Kriterli Karar Verme ve Veri Zarflama Analizi yöntemleriyle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Entropi temelli EDAS, MAUT ve MOOSRA yöntemleriyle lojistik köylerin performans sıralaması yapılmış, her üç yönteme göre de İstanbul (Halkalı) lojistik köyü ilk sırada yer almıştır. Ardından çıktı yönelimli CCR ve BCC modelleriyle lojistik köylerin etkinlik ölçümü yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre İstanbul (Halkalı) ve Uşak lojistik köyü etkin olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective management of the supply chain and logistics processes is seen as a key factor for success in the global economy environment where extremely high competition is experienced. The problems arising from this increasingly competitive competition bring with it the problem of reducing costs to be incurred by logistics activities. In this context, logistics villages, which have been increasing in number in the world in recent years, appear as areas that offer effective logistics solutions. Logistic villages provide significant benefits to users as areas where the transfer of goods from different modes of transportation are carried out, organized and prepared for transportation, where all logistics related activities are gathered in one region. Logistics villages in Turkey have started to be built by TCDD using public power after 2006. In this context, there are nine logistics villages completed in various regions of the country and 12 of them are under construction. But, it is an important problem whether these areas, which are put into operation using public resources, are effective or not. In this context, it was aimed to determine the activities of eight logistics villages operating in the study by Multi Criteria Decision Making and Data Envelopment Analysis. In the study, the performance ranking of logistics villages was made by using Entropy based EDAS, MAUT and MOOSRA methods, and Istanbul (Halkalı) logistics village ranked first according to all three methods. Then, efficiency measurements of logistic villages were made with output oriented CCR and BCC models. According to the findings, the logistics village of Istanbul (Halkalı) and Uşak were determined effectively and evaluations were made accordingly.