Muhasebe meslek elemanlarının mesleği tercih etmesinde etkili olan faktörler: Türkiye örneği
Factors affecting accounting professionals' choice of career: The case of Turkey
  1. Tez No: 638449
  2. Yazar: MESUT BOZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada muhasebe meslek mensuplarının meslek tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Türkiye'deki tüm SMMM ve YMM odalarına kayıtlı 53218 meslek mensubu içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenmiş toplam 1925 bağımsız muhasebe meslek mensubu üzerinde anket çalışması yürütülmüştür. Anket çalışması ile elde edilen veriler SPSS 20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler frekans analizi, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizine (anova) tabi tutulmuştur. Araştırmanın amaç ve problematiği doğrultusunda muhasebe mesleğinin tercih edilmesinde etkisi olduğu düşünülen yedi boyut ile ilgili dört tanımlayıcı değişkenle ilişkilendirilmiş 28 adet hipotez hazırlanmıştır. Araştırmanın sonucunda 10 hipotez kabul edilmiş, 18 hipotez de reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the factors affecting career choices of professional accountants. For this purpose , a survey study has been conducted using simple random sampling method to 1925 independent accounting professionals on a total number of 53218 certified public accountants (CPA) and sworn-in CPA's registered in professional chamber. The data obtained through the survey study were analyzed using the SPSS 20 program. Methods of Frequency Analysis, Independent-Samples T-Test and One-Way ANOVA (analysis of variance) applied to obtained data. In line with the purpose and problematic of the research, 28 hypotheses were prepared related to four descriptive variables about seven dimensions, which are thought to have an impact on the career choice of the accounting professionals. As a result of the research, 10 hypotheses were accepted and 18 hypotheses were rejected.