The relationship between EFL/ESL teachers' learning styles and their professional development preferences
İngilizceyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğreten öğretmenlerin öğrenme stilleri ve mesleki gelişim tercihleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 638457
  2. Yazar: HATİCE SEVGİ IRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk devlet ve özel okullarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin mesleki gelişim tercihlerini araştırmaktır. Bu çalışma cinsiyetin, eğitim geçmişinin, öğretme bağlamının, motivasyonun ve mesleki gelişime ayrılan sürenin öğretmenlerin bu tercihlerini şekillendirip şekillendirmediğini çözümleyebilmektir. Bu çalışma aynı zamanda çalışma kurumlarında herkese uydurulmaya çalışan programlar yerine farklı tercihleri olan öğretmenlere belirli bir türde mesleki gelişim eğitimi verilmesinin daha uygun olup olmayacağını da tartışmıştır. Bu çalışma Türkiye'nin batısında devlet ya da özel okul ve üniversitelere görev yapan İngilizce öğretmenleri arasında gerçekleşmiştir. Çalışmaya 219 öğretmen katılım göstermiştir. Bunların %73,5 'i kadın, %26,5'i erkek öğretmenlerden oluşmaktadır. Bulgular cinsiyetin ve deneyimin öğretmenlerin mesleki gelişim tercihlerinde bir rolü olmadığını gösterirken, eğitim geçmişinin, öğretme bağlamının,, motivasyonun ve mesleki gelişime ayrılan sürenin öğretmenlerin bu tercihlerini şekillendirdiği görülmüştür. Ayrıca, farklı tercihlere göre, belli mesleki eğitim modelleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims at investigating the EFL teachers' professional development preferences in the Turkish public and private schools. The study aims to gain insight whether their preferences are shaped by gender, educational background, teaching context, motivation, and time spent on professional development. In addition, the study seeks to explore if a certain type of training would be more useful for different learning preferences rather than adopting one-size-fits-all applications at schools. The present study was conducted in the western part of Turkey among EFL teachers who work in either public or private schools and universities. Data were collected through an online survey. The participants consisted of 219 EFL teachers, 73, 5 % of which were female and 26,5% were male. The findings revealed that while gender and year of experience have no role in teachers' professional development preferences, educational background, teaching context, motivation, and time allocated on professional development shape the way they want to receive their professional development. Moreover, it was also suggested that certain professional development programs may well be suited for different learning preferences.