Altman Z-skor ve Adaptif Ağ Tabanlı Bulanık Çıkarım Sistemi (ANFIS) modelleri ile işletmelerde finansal başarısızlık tahmini: Borsa İstanbul'da bir uygulama
The financial failure prediction in companies by using Altman Z-skor and Adaptive-Network Based Fuzzy Inference Systems (ANFIS) models: An applıcation on the Borsa Istanbul
- Tez No: 638500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı KOBİ Sanayi Endeksinde işlem gören işletmelerin finansal başarısızlık olgularının Altman Z skor ve ANFIS ile analiz edilerek, 2020 yılı sonuna ait finansal başarısızlık öngörüsünde bulunmaktır. Çalışmada, işletmenin yıl sonu finansal tablolarından yararlanılmak suretiyle, Borsa İstanbul KOBİ Sanayi (XKOBI) Endeksi'nde 2011-2019 yılları arasında kesintisiz işlem gören 23 adet işletme için toplamda 207 adet veri ile Z skor değerleri bulunmuş, sonraki aşamada Z skor değerleri MATLAB programlama dilinin 7.13 sürümünde Bulanık Mantık Araçkutusu (Fuzzy Logic Toolbox)'un kullanılması ile ANFIS'e uygulanarak öngörüler yapılmıştır. 2020 yıl sonu için finansal başarısızlık öngörülerinin ANFIS ile gerçekleştirilmesi sonucu eğitim setinin Ortalama Karesel Hatası (MSE) %0.15, test sonuçlarının ortalama karesel hatası ise % 1.30 çıkmıştır. Tanımlanan yeni kesme değerleri uygulandığında ise, 2020 yılı sonunda 11 işletmenin başarılı, 9 işletmenin başarısız ve 3 işletmenin ise belirsizlik grubunda konumlanacağı öngörülmektedir. Bu öngörüde, ortalama karesel hata %30.43 olarak gözlemlenmiştir ki bu hataların %85.7'si I Tip (yanlış pozitif) hata olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the financial failure situations of the companies traded in the SME Industry Index with Altman Z score and ANFIS and to predict the financial failure of the end of 2020. In the study, Z score values were found with a total of 207 data for 23 firms that were traded on the Borsa İstanbul SME Industry (XKOBI) Index between 2011 and 2019, using the end-of-year financial statements. Using the Fuzzy Logic Toolbox in version 7.13 of MATLAB programming language, predictions were made by applying to ANFIS. As a result of the realization of financial failure predictions for the end of 2020 with ANFIS, the mean squared error (MSE) of the training set was 0.15% and the mean squared error of the test results was 1.30%. When the new cut-off values defined are applied, it is predicted that by the end of 2020, 11 companies will be in the successful group, 9 companies will fail and 3 companies will be in the uncertainty group. In this prediction, the mean square error was observed as 30.43%, of which 85.7% of these errors were Type I (false positive) errors.