Acil servise ateş ile başvuran üst solunum yolu enfeksiyonlu hastalarda intravenöz parasetamol ve ibuprofen etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of intravenous paracetamol and ibuprofen in the treatment of fever due to upper respiratory tract infection
- Tez No: 638513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı acil servise üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı ateş şikayeti ile gelen hastaların tedavisinde intravenöz yolla parasetamol ve ibuprofen etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma 2018 Kasım ile 2019 Eylül ayları arasında üçüncü basamak üniversite hastanesinde randomize, çift kör, kontrollü olarak tasarlandı. Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı ateş şikayeti ile gelen hastalar parasetamol ve ibuprofen grubuna SPSS programı kullanılarak randomize edildi. Ateş takibi timpanik ateş ölçer ile 0, 15, 30, 60, 90, 120. dakikalarda yapıldı. Üst solunum yolu muayenesinde Centor Kriterlerine göre 2 puan ve üzeri alan hastalar ile Tonsillofarenjit Değerlendirilme skoru 5 puan ve üzeri olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların enfeksiyöz parametreleri çalışılmışsa veri setine kaydedildi. Çalışmaya iki yüz hasta alınması planlandı. 15 hasta çalışmaya devam etmek istemediği için çalışmadan ayrıldı. Çalışma yüz seksen beş hasta ile tamamlandı. Çalışmada yer alan hastaların %56,2 (n=104)'si erkek, %43,8 (n=81)'i kadındı. Yaş ortalaması 27,91±8,82 'di. Hastaların 0.dk ve 120.dklarda ölçülen ateş değerleri arasındaki düşme miktarı açısından iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p: 0,015). İbuprofen'in ateşi düşürme açısından parasetamol'e üstünlüğü mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the efficacy of paracetamol and ibuprofen by intravenously in the treatment of patients suffering from fever due to upper respiratory tract infection. The study was designed as randomized, double-blind, controlled in a third grade university hospital between November 2018 and September 2019. Patients with fever due to upper respiratory tract infection were randomized to the paracetamol and ibuprofen group using the SPSS program. Fever was monitored with the tympanic thermometer at 0, 15, 30, 60, 90, 120 minutes. Patients who scored 2 points or more more according to Criteri of Centor and patients with Tonsillopharyngitis evalution score of 5 and above were included in the study. If the infectious parameters of the patients were stuided, they included in the data set. Two hundred patients were planned for the study. 15 patients left the study because they did not want to continue the study. The study was completed with one hundred and eighty-five patients. 56.2% (n = 104) of the patients in the study were male and 43.8% (n = 81) were female. The average age was 27.91 ± 8.82. A statistically significant difference was found between the two groups in terms of the amount of fever between the fever values measured at 0 and 120 minutes (p: 0,015). Ibuprofen has a superior to paracetamol for the treatment of fever.