İmplantüstü overdenture protezlerde kullanılan farklı locator ve top başlı ataşman lastiklerinin bazı fiziksel özelliklerinin termal yaşlandırma öncesi ve sonrasında karşılaştırmalı araştırılması
The research study based on a juxtaposition of the physical characteristics of diverse locators and ball-attachment matrices used in implant overdenture prostheses before and after the thermal aging process
  1. Tez No: 648624
  2. Yazar: LAMIA NAJAFOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CİHAN AKÇABOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İmplant destekli overdenture protezler diş hekimliğinde total protezlere bir alternatif tedavi şekli olarak kullanılmaktadır. İmplant destekli hareketli protezlerde birçok tutucu tipi bulunmaktadır. Splintlenmemiş tutucu tipleri arasında son yıllarda en çok tercih edilen top başlı ve locator sistemleridir. Bu çalışmanın amacı locator ve top başlı ataşman lastiklerin termal siklüs öncesi ve sonrası elastisite modülü , yüzey pürüzlülüğü ve microvickers sertlik değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma için her bir ataşman sistemi için farklı sertlik değerine sahip , şeffaf , pembe ve sarı olmak üzere üç farklı renkte ataşman lastikleri seçilmiştir. Araştırmada her grupta 7 örnek olacak şekilde 6 farklı ataşman lastiği grubu kullanılmıştır. Her bir örneğin yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrasında elastisite modülü , yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülüğü değerleri incelenmiştir. Veri analizi için bağımlı t testi , Student's t testi , Mann Whitney-U ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Implant-supported overdenture prostheses are used as an alternative treatment to total prostheses in dentistry. Many types of retainers are preferred in implant-supported overdenture prostheses. In recent years, the most preferred ones are ball-and-locator systems of non-splinted retainer types. The aim of this study is to compare the elasticity modulus, surface roughness and microvickers hardness values of locator and ball attachment matrices before and after thermal cycling. In this study, three different colors (transparent, pink and yellow) of matrices, with each owning distinctive hardness values, were used per each attachment system. Six diverse groups with attachment types (n=7) in each were appointed in the study. Elasticity modulus, surface hardness and surface roughness were evaluated before and after the aging process of each type. The data were analyzed with Paired t test, Student's t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon test.