Irak savaşı filmleri özelinde Hollywood sinemasında milliyetçilik inşası
Construction of nationalism in Hollywood cinema in particular with Iraq movies
  1. Tez No: 638539
  2. Yazar: MUHAMMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sinemanın neredeyse ortaya çıktığından beri siyaset ile arasında önemli bir ilişki olmuştur. Amerikan sineması olan Hollywood da, Amerikan devleti ile her zaman yakın bir ilişki içerisinde olmuştur. Özellikle savaş dönemlerinde Hollywood ile Amerikan devleti arasındaki yakın ilişki daha da artmıştır. Vietnam savaşıyla artan milliyetçi filmler, cephede kazanılamayan savaşı perdede kazandırma yoluna gitmiştir. Irak savaşı sırasında da bu durum aynı şekilde gerçekleşmiştir. Devlet, Hollywood'dan Irak savaşı için dönemin atmosferine uygun filmler yapmasını istemiştir. Devletin istemediği konuları anlatan filmler ise genelde görmezden gelinmiştir. Bu yüzden cephede ya da cephe gerisinde yaşananları anlatan filmlerin çoğu, milliyetçi duyguları güçlü tutmayı amaçlamıştır. Böylece milliyetçiğin Hollywood eliyle tekrar parlatıldığı ve bunun da Amerikan devletinin beklentisi dahilinde gerçekleştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since cinema almost appeared, there has been an important relationship between politics and cinema. Hollywood, an American cinema, has always been in close contact with the American state. Especially in times of war, the close relationship between Hollywood and the American state increased. With the nationalist films increasing with the Vietnam war, the war that could not be won on the front was tried to be won on the screen. This happened in the same way during the Iraq war. The government asked Hollywood to make films that fit the atmosphere of the war period. Films about the topics that the government does not want are generally ignored. For this reason, most of the films about what happened on the front or behind the front aimed to keep the nationalist feelings strong. Thus, it was observed that nationalism was re-polished by Hollywood and that this happened within the expectations of the American state.