The effects of multimedia computer assisted instruction (CAI) on teaching tennis in physical education teacher education
Multi media bilgisayar destekli egitiminin beden egitimi ogretmenliginde tenis ogretimine etkisi
- Tez No: 806616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RICHARD STRATTON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Virginia Polytechnic Institute and State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, çokluortam CAI'nin lisans PETE ana dallarının teniste servis atma öğretimi üzerindeki etkilerini belirlemekti. Veriler, Virginia Tech'te bir PETE değerlendirme ve değerlendirme kursuna kayıtlı 18 lisans öğrencisinden elde edildi. Denekler cinsiyete göre sınıflandırıldı ve Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ) grubu (n=6), Öğretmen Eğitimi (TI) grubu (n=6) ve Kontrol (CG) grubu (n=6) olmak üzere rastgele üç gruba ayrıldı. Bu çalışmanın sonuçları üç testten toplanmıştır: Tenis Servis İçeriği Bilgi Testi, Tenis Servis Beceri Analizi Testi, Tenis Görev Dizisi Testi. Ayrıca, altı dakikalık iki mikro öğretim oturumu gerçekleştirilmiş ve Tennis Serve Pedagojik İçerik Bilgi (PCK) Değerlendirme Formu aracılığıyla veriler toplanmış ve son olarak öğrencilerin BDE'ye yönelik tutumlarını anlamak için açık uçlu bir anket tamamlanmıştır.Bu çalışmada iki bağımsız değişken bulunmaktadır. Bunlar Bilgisayar Destekli Öğretim (CAI) ve Öğretmen Öğretimidir (TI). Ön test ve son test deneysel desen uygulanmıştır. Üç grup arasındaki farkları belirlemek için Kruskal-Wallis testi kullanılmış ve tüm karşılaştırmalar arasında post hoc analiz olarak Mann Whitney U testi ile ikili sıralama yapılmıştır. Ayrıca gruplar içinde ön testten son teste değişimleri belirlemek için Wilcoxon Signed Rank testi kullanılmıştır. Alfa, p< 0.5 olarak ayarlandı. Genel olarak, öğretmen eğitimi (TI) müdahalesi sonuçlarda çok baskındı. Öğretmen eğitimi (TI) grubu, tenis servis içerik bilgisi testinde, tenis servis görev analizi testinde, PCK-Uygun ipuçlarında ve PCK-Uygun gösteride önemli ölçüde performans gösterdi. Bununla birlikte, CAI grubu tenis servis içerik bilgisi testinde ve PCK-Uygun gösterimde de başarılı olmuştur. İlginç bir şekilde, tenis servis beceri analizi testinde ve PCK-Uygun geri bildirimde hiçbir grup başarılı olamadı. Son olarak, öğrencilerin BDE'ye yönelik algıları genel olarak olumluydu ve öğrenciler BDE'yi diğer PETE yöntemi derslerinde kullanmak istediklerini belirttiler. Ancak öğrencilerin bir kısmı CAI'nin çok tekrarlı olduğunu ve ayrıca teknik problemlerin rapor edildiğini bildirdi. Bu çalışmanın sonuçları, BDE'nin belirli koşullarda etkili bir öğretim yolu olabileceğini göstermiştir: CAI'nin içerik bilgisi ve PAB'ye Uygun gösterim üzerinde önemli etkisi olmuştur. Sonuç olarak 21. yüzyıl bilgi çağı olacak ve bilgisayarlar her sınıf ve yaşta eğitim sisteminin vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Beden eğitimi öğretmen eğitimi programları ve K-12 eğitimindeki beden eğitimi dersleri istisna değildir. Bilgisayarlar ve öğretim teknolojisi, fiziksel aktiviteden ödün vermeden PETE ve K-12 beden eğitiminin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to determine the effects of multimedia CAI on undergraduate PETE majors' teaching of the serve in tennis. The data were obtained from 18 undergraduate students enrolled in a PETE evaluation and assessment course at Virginia Tech. Subjects were stratified by gender and randomly assigned to three groups as Computer-Assisted Instruction (CAI) group (n=6), Teacher Instruction (TI) group (n=6), and Control (CG) group (n=6). The results of this study were gathered from three tests: Tennis Serve Content Knowledge Test, Tennis Serve Skill Analysis Test, Tennis Task Sequence Test. In addition, two six minutes micro teaching sessions were conducted and data was collected via Tennis Serve Pedagogical Content Knowledge (PCK) Assessment Sheet, and finally, an open ended survey was completed to understand students' attitudes toward CAI. There are two independent variables in this study. These are Computer-Assisted Instruction (CAI) and Teacher Instruction (TI). A pre-test and post-test experimental design was applied. The Kruskal-Wallis test was used to determine the differences among the three groups, and pairwise ranking with the Mann Whitney U test was conducted between all comparisons as a post hoc analysis. Moreover, the Wilcoxon Signed Rank test was used to determine pre-to post-test changes within the groups. Alpha set at p< 0.5. Overall, teacher instruction (TI) intervention was very dominant in the results. Teacher instruction (TI) group performed significantly in the tennis serve content knowledge test, tennis serve task analysis test, PCK-Appropriate cues, and PCK-Appropriate demonstration. However, CAI group was also successful in the tennis serve content knowledge test and PCK-Appropriate demonstration. Interestingly, none of the groups were successful in the tennis serve skill analysis test and PCK-Appropriate feedback. Finally, students' perception toward CAI was positive in general and students indicated that they would like to use CAI in other PETE method courses. However, some of the students reported that CAI was very repetitive, and also technical problems were reported. The results of this study indicated that CAI can be an effective way of instruction in certain conditions: CAI had significant effect on content knowledge and PCK-Appropriate demonstration. In conclusion, the 21st century will be an information age and computers will be an essential part of the education system in all grades and ages. Physical education teacher education programs and physical education lessons in K-12 education are no exceptions. Computers and instructional technology should be an integral part of PETE and K-12 physical education without sacrificing the physical activity.