The moderating roles of peer pressure and traffic climateon the relationship between family climate for roadsafety and risky driving behaviors among young drivers
Genç sürücüler arasında aile iklimi kapsamında yol güvenliği ve riskli sürüş davranışı arasındaki ilişkide akran baskısı ve trafik ikliminin düzenleyeci rolü
- Tez No: 638772
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Genç sürücülerin riskli sürüş davranışı kim oldukları ve çevrelerinin ürünü olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmanın ilk amacı aile ikliminin, akran baskısının ve trafik ikliminin genç sürücülerin risk alma davranışı üzerindeki tekil katkılarını incelemektir. Çalışmanın esas amacı ise genç sürücüler arasında aile iklimi kapsamında yol güvenliği ve riskli sürüş davranışı arasındaki ilişkide akran baskısı (birincil düzenleyici) ve trafik ikliminin (ikincil düzenleyici) düzenleyeci rolünü sosyo-ekolojik bakış açısı kapsamında incelemektir. Çalışmada 400 katılımcı (182 kadın, 218 erkek) sırasıyla Aile İklimi Kapsamında Yol Güvenliği Ölçeği, Akran Baskısı Ölçeği, Trafik İklimi Ölçeği ve Risk Alma Davranışları Ölçeğini içeren anket paketini doldurmuşlardır. Demografik istatistikler, Temel Bileşen Analizleri, korelasyon analizleri, hiyerarşik regresyon analizleri ve düzenleyici düzenleme analizleri uygulanmıştır. Düzenleyici düzenleme analiz bulgularına göre aile iklimi ve risk alma davranışı arasındaki ilişkide akran baskısının düzenleyici rolünün büyüklüğü trafik iklimine bağlıdır. Bu çalışma, genç sürücüler arasında risk alma davranışının azalması için sosyo-ekolojik model kapsamında kişiler arası ve kültürel faktörlerle müdaheleler uygulanabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Young drivers' risk-taking driving behaviors can be evaluated as the product of who they are and what is their environment. The first aim of the present study is to investigate the effect of of family climate, peer pressure, and traffic climate on risky- taking behaviors of young drivers. The main aim of the present study is to investigating the moderating roles of peer pressure (primary moderator) and traffic climate (secondary moderator) on the relationship between family climate for road safety (for mothers and fathers, and only fathers) and risk-taking behaviors of young drivers in the scope of socio-ecological perspective. In the present study, 400 participants (182 female, 218 male) completed the questionnaire package including Family Climate for Road Safety Scale (the FCRSS), Peer Pressure Scale (the PPS) Traffic Climate Scale (the TCS), and Risk-taking Behavioral Scales (the RTBS), respectively. Demographic statistics, the Principal Component Analyses (the PCA), correlation analyses, hierarchical regression analyses, and moderated moderation analyses were conducted. The results of the moderated moderation analyses indicated that the magnitude of moderation by peer pressure of the effect of dimensions of the FCRSS on risk-taking behaviors depended on dimesions of the TCS. The present study suggested that in order to decrease risk-taking behaviors among young drivers, interventions can be applied for both interpersonal factors and cultural factors in the scope of socio-ecological model.