Obsesif kompülsif bozukluğun üstbilişsel modeli
Metacognitive model of obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 638843
  2. Yazar: İLKER GÜNEYSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA AKPINAR ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Wells'in üstbilişsel modeli, obsesif kompulsif belirtilere kanıta dayalı ve kapsamlı bir açıklama sunmaktadır. Wells'in sunduğu OKB'nin üstbilişsel modelinde obsesif belirtilere yol açan üç temel üstbilişsel inanç alanı: düşünce füzyon inançları, ritüellere hakkında inançlar ve durdurma işaretlerine ilişkin inançlardır. Bu üç inanç alanını değerlendirmek üzere geliştirilmiş özelleşmiş ölçeklerle yapılan çalışmalar literatürde az sayıdadır. Yapılan bu çalışma ile üstbilişlerin OK yakınmalar üzerine rolünün Türk örnekleminde araştırılması hedeflendi. OKB'si olan grupta(N:106) kontrol grubuna(N:200) göre üstbiliş ölçek skorları anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Üç üstbiliş, OKB örnekleminde ve kontrol örnekleminde OK belirtiler ile anlamlı düzeyde pozitif korelasyon gösterdi. Endişe, OK bilişler(tehdit, mükemmeliyetçilik / kesinlik ve sorumluluk) ve üç OK üstbiliş alanının OK belirtileri öngörmedeki etkisi, OKÖ-R'in bağımlı değişken olduğu regresyon modeli kullanılarak analiz edilmiştir.. Üç üstbiliş alanının yanı sıra endişe ve mükemmeliyetçilik-kesinlik OK belirtiler ile istatistiksel açıdan anlamlı ilişki gösterdi. Sorumluluk ve tehlike istatistiksel açıdan anlamlı ilişki göstermedi. Endişe, DKÖ, RHİÖ ve DİÖ planlanan şekilde hiyerarşik regresyon modeline girdiğinde üç üstbiliş alanı da istatistiksel açıdan anlamlı şekilde ek varyansı açıklamaya devam etti. Hekim görüşüne dayalı OK belirtiler ise üstbilişsel model tarafından kısmen açıklanabildi(sadece ritüellere ilişkin inançlar). Bu çalışmanın sonuçları OKB'nin üstbilişsel modelini destekler nitelikte kanıtlar sunmaktadır. Yapılan bu çalışmanın sonuçları, OKB hastalara klinik müdahalelerde kullanılabilecek üstbilişsel müdahale alanlarına kanıt sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Wells' metacognitive model provides an evidence based and comprehensive explanation of obsessive compulsive symptoms. In the metacognitive model of OCD presented by Wells, three main areas of metacognitive belief that lead to obsessive symptoms are thought fusion beliefs, beliefs about rituals and beliefs about stop signals. Specific scales developed to evaluate these three beliefs are few in the literature. This study aimed to investigate the role of metacognition on OC complaints in the Turkish sample. The metacognition scale scores were significantly higher in the sample who diagnosed with OCD (N: 106) compared to the control sample (N: 200). Three metacognitions were found a significant positive correlation with OCD symptoms in both OCD sample and the control sample. Worry, OC cognitions (threat, perfectionism / certainty and responsibility) and the effect of three OC metacognitive domains on predicting OC symptoms were analyzed using the regression model in which OCI-R is a dependent variable. In addition to the three metacognitive domains, worry and perfectionism-certainty find a statistically significant relationship with OC symptoms. When worry, TFI, BARI and SSQ entered the hierarchical regression model as planned, all three metacognitive domains continued to explain statistically significant additional variance. OC symptoms based on the opinion of the clinician were partially explained by the metacognitive model (beliefs about rituals only). The results of this study provide evidence supporting the metacognitive model of OCD. The results of this study provided evidence for metacognitive intervention areas that can be used in clinical interventions for OCD patients.