Contributions of phonetics to language teaching
Sesbilgisi dersinin yabancı dil eğitimine katkısı
- Tez No: 63885
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu, çalışma sesbilgisi dersinin Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin İngiliz Dili Eğitimi bölümlerindeki gerekliliğim hedef almaktadır. Yabancı dil eğitiminin genel amaçlarından biri, belki de en önemlisi, öğrencilerin hedeflenen dili en iyi ve anlaşılır şekilde konuşmalarım öğretmektir. Bu nedenle konuşma eğiliminin yabancı dil eğitiminin her safhasında yapılması gerekir. Sesbilgisi, dil eğitiminde dili kullanan kişi için yardımcıdır. Seslerin doğru çıkartılması ve telaffuzdaki akıcılık öğrencilerin yabancı dilde kendilerine olan güvenleri sesbilgisi dersi aracılığıyla sağlanabilir. İngiliz Dili Eğitimi bölümü öğrencilerinin, geleceğin öğretmenleri olacaklarından, düzgün ve doğru telaffuza sahip olmaları gerekir, aksi takdirde yetiştirecekleri öğrencilerin telaffuzlarım bozabilirler. Bu nedenle bu öğrencilere sesbilgisi dersi verilmesi gerekmektedir çünkü, öğrencilerin telaffuz bozukluklarının düzeltilmesi sesbilgisi dersi ile sağlanabilir. Aynı zamanda sesbilgisindeki yetersiz ya da eksik bilgi ileride düzeltilemeyecek bazı ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Yukarıda değindiğimiz nedenlerden ötürü, sesbilgisi dersinin tüm İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde ayrı bir ders olarak okutulması gerektiğini inanmaktayız. Bu nedenle, bu tezde sesbilgisi dersinin yabancı dile katkılarına değinmekte ve gerekliliğini ispatlamaya çalışmaktayız.
Özet (Çeviri)
This research is concerned with the necessity of the phonetics courses in ELT departments of Faculty of Education at the universities of Turkey. One of the general objectives of foreign language teaching, maybe the most important one, is to teach the students to speak the target language accurately and intelligibly. For this reason, speaking should be practiced at every stage of foreign language teaching. Phonetics is an aid for the user of the language in language teaching. Correct articulation and fluency in the pronunciation, and self-confidence of the students in the foreign language can be achieved by means of phonetics courses. Since the students in the ELT departments will be teachers in the future, they must have an accurate and a good pronunciation, otherwise they will worsen their students' pronunciation. Therefore, these students should be taught professionally designed phonetics courses, in order to correct their pronunciation problems. At the same time, inadequate knowledge of phonetics leads to many serious problems which will not be corrected in the future. Because of the reasons mentioned above, we believe in the necessity of phonetics courses being taught in every ELT department as separate lessons. Therefore, we will discuss the importance of phonetics courses in language teaching and try to prove their necessity.