Eksik olan: Aşk üzerine psikanalitik ve felsefi bir inceleme
The missing one: A psychoanalytical and philosophical study on love
- Tez No: 639153
 - Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ZORLU, DOÇ. DR. BÜLENT ARIKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 200
Özet
Eksik Olan: Aşk Üzerine Psikanalitik ve Felsefi Bir İnceleme adlı bu tez çalışması, öncelikle dünyada mahiyeti üzerine belki de en çok kafa yorulan olgulardan biri olan aşk olgusunun psikanalize, felsefeye ve psikolojiye dayanan çeşitli perspektifler ile incelenmesi üzerinedir. Tez çalışması ağırlıklı olarak kavramsal ve teorik bir çalışma olup felsefe, psikanaliz, psikoloji, psikiyatri, tıp tarihi gibi çeşitli disiplinlerden yararlanmaktadır. Tezde nicel verilere yer verilse de ağırlıklı olarak nitel veriler kullanılmaktadır.Bu çalışmada özellikle psikanalizin kurucusu olan Sigmund Freud'un ve ünlü Fransız psikiyatrist ve psikanalist Jacques Lacan'ın ''aşk'', ''cinsellik'', ''bilinçdışı'' ve ''varlık'' başta olmak üzere bazı temel fikirleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra Erich Fromm ve Melanie Klein gibi bilim tarihine damga vurmuş olan bazı önemli isimlere de değinilmektedir. Çalışma dahilinde aşkın kökenini ve varoluşsal bir anlam arayışı olarak ortaya çıkmasını baz alan çeşitli psikanalitik kavramlara ve bu kavramların içerisine yedirilmiş olan felsefi bir refleksiyon çalışmasına başvurulmaktadır. Psikanaliz ışığında aşk olgusu özellikle dilsel, kültürel ve kuramsal olarak ele alınmaktadır. Aşkın anlam ile olan ilişkisinin varoluşsal kökenleri, nedenleri ve sonuçları da bu tez çalışmasının odak noktasını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda varlıktaki anlamsızlık ve soğukluğun evrensel bir giderilme çabası olan aşk duygusunun insan ruhsallığı üzerindeki kayda değer etkileri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
“The Missing One: A Psychoanalytical and Philosophical Study on Love”is a thesis study which is primarily about the examination of the phenomenon of love within perspectives based on psychoanalysis. This thesis is mainly a conceptual and theoretical study which utilizes disciplines like philosophy, psychology, psychiatry and history of medicine in addition to psychoanalysis. Although quantitative data are included in this study, mostly qualitative data have been used.The thesis mainly focuses on some ideas of the founder of the psychoanalysis Sigmund Freud and the famous French psychoanalyst and psychiatrist Jacques Lacan. At the same time the perspective of love of Erich Fromm has been also analyzed in detail. In addition, some other important names like Melanie Klein and Carl Jung have been also mentioned. In this context, various psychoanalytic concepts based on the origin of love and its emergence as a quest for an existential meaning along with a philosophical reflection study embedded in these concepts have been referred within this thesis study. In the light of psychoanalysis the phenomenon of love has been analyzed especially linguistically, culturally and theoretically. The existential origin, causes and consequences of love with the meaning also examined in this study.