The impact of return disposal on order variance in a hybrid manufacturing and remanufacturing system
Geri gönderilen ürün bertarafının imalat ve yeniden imalat içeren birleşik bir üretim sisteminde sipariş varyansına etkisi
  1. Tez No: 639178
  2. Yazar: MUHARREM ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, geri gönderilen ürün bertarafının bertaraflı itme veya çekme stratejisi ile yönetilen ve imalat/yeniden imalat içeren birleşik bir üretim sisteminde sipariş varyansina etkisi incelendi. Ayrık olaylı benzetim kullanılarak, bertaraflı itme ve çekme stok yönetim stratejileri kamçı etkisine sebep olan üretim sipariş varyansı bakımından karşılaştırıldı. Her sistem için talep, geri dönüş ve bertaraf oranları ile imalat/yeniden imalat değişkenlerine ve çeşitli maliyet parametrelerine bağlı olarak birçok farklı senaryo ele alındı. Elde edilen bulgular yüksek bertaraf oranlarının sistem değişkenlerinin aldıkları değerlere göre sipariş varyansının artmasına ya da azalmasına yol açabildiğini göstermektedir. Bertaraflı birleşik imalat sistemleri stok alanından tasarruf, stok maliyetlerinin azaltılması, ve geri dönüşüm kazanımları ile kârı artırabilirken, yüksek sipariş varyansları ek maliyetler oluşturarak bu kârın azalmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bertaraflı yeniden imalat yapmayı düşünen firmalar ortaya çıkabilecek tüm maliyet çeşitlerini fizibilite çalışmalarında uygun bir şekilde göz önüne almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the impact of return disposal on production order variance in a hybrid production system with both manufacturing and remanufacturing options. Using discrete event simulation, Push- and Pull-Disposal inventory control strategies are compared in terms of production order variance, which causes bullwhip effect. Variety of scenarios for each system, based on different disposal rates, manufacturing and remanufacturing lead time ratios, and various cost parameters, are considered. The findings point out that depending on the system parameters combination higher disposal rates may lead to higher or lower production order variance values. As a result, companies that plan to remanufacture with disposal option should take all the costs into account properly by their feasibility calculations. Because while hybrid production systems with a disposal option can increase the profitability through storage place savings, inventory cost reduction and value recovery, high levels of production order variances in such systems may reduce the profitability by inducing additional costs.