Genelleştirilmiş iki değişkenli Baskakov Kantorovich operatörleri
Bivariate generalized Baskakov Kantorovich operators
- Tez No: 639180
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, genelleştirilmiş iki değişkenli Baskakov Kantorovich operatörünün yaklaşım özelliklerini incelemek için dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde bazı temel kavramlar ve iki değişkenli Kantorovich operatör tanımı verilmektedir. Üçüncü bölümde yardımcı sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, ikinci ve üçüncü bölümde açıklanan tanımlar ve yardımcı sonuçlar ile ana sonuçların ispatı verilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar kullanılarak iki değişkenli Kantorovich operatörleri için yaklaşım hızı, Voronovskaja tipi teorem ve türevler için yaklaşım incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts to examine the generalized bivariate Baskakov Kantorovich operator's approach features. The first part is reserved for introduction. In the second section some basic concepts and the definition of the bıvariate Kantorovich operator are given. Auxiliary results are given in the third section. In the fourth section, the definitions and auxiliary results explained in the second and third sections and the proof of the main results are given. In addition, using the obtained results, the approach speed for Bivariate kantorovıch operators, the approach for Voronovskaja type theorem and derivatives were investigated.