Metabolik sendrom tanısı ile diyet tedavisine yönlendirilen yetişkinlerdeki insülin direncine ilişkin beslenme ve antropometrik risk etmenlerinin incelenmesi
Research on nutrition and anthropometric risk factors related to insulin resistance in adults which are directed to diet therapy with the diagnosis of metabolic syndrome
- Tez No: 639189
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı metabolik sendrom tanısı ile diyet tedavisine yönlendirilen yetişkinlerdeki insülin direncine ilişkin beslenme ve antropometrik risk etmenlerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma 2019 yılı Kasım ve Aralık ayları arasında Iğdır Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğinden hizmet almış olan hastalar arasındaki yaşları 18-63 arası olan dosyalarında ağırlık, BKİ, yağ oranı, bel çevresi, boyun çevresi, bel/boy oranı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, HOMA-IR, serum kolesterol, serum LDL-k, serum HDL-k, serum glukoz düzeyi ve serum trigliserit düzeyleri olan 67 hastaya ait verilerden retrospektif olarak yapılmıştır. Verileri kullanılan 67 kişinin 14'ü erkek, 53'ü kadındır. Bulgular: Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda; verileri kullanılan kişilerden 26'sında metabolik sendrom tespit edilirken 41 kişide metabolik sendroma rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate nutritional and anthropometric risk factors related to insulin resistance in adults who are directed to diet therapy with the diagnos is of metabolic syndrome. Materials and Methods: This study was conducted on patients who received service from Iğdır State Hospital Diet Polyclinic between November and December 2019. Between the ages of 18-63, weight, BMI, fat ratio, waist circumference, neck circumference, waist/height ratio, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, HOMA-IR, serum cholesterol, serum LDL-k, serum HDL-k, serum glucose and serum triglyceride levels was made retrospectively from the data of 67 patients. Of the 67 people whose data is used, 14 are men and 53 are women. Result: As a result of the statistical analysis of the data obtained; Metabolic syndrome was detected in 26 of the people whose data was used, while metabolic syndrome was not found in 41 people.