Türkiye'de ücretli ve ücretsiz hafta tatilinin gelişimi: İktisat tarihi açısından bir inceleme
Development of paid and free weekend holiday in Turkey: An terms of review in economic history
  1. Tez No: 639506
  2. Yazar: BURAK KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. KORAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Türkiye çalışma ilişkileri sahasında hafta tatili uygulamasının ortaya çıkışı, gelişimi ve bu süreçte yaşanan tartışmalar incelenmiştir. Yaşanan tartışmaların boyutlarının daha gerçekçi analiz edilmesi için özellikle günlük gazetelerden yararlanılmıştır. Bunun yanında politik ve hukuki zeminde tartışmaların analizi için TBMM zabıtlarından ve kanun metinlerinden faydalanılmıştır. Yapılan çalışmalar neticeside tarihsel süreçte ücretli çalışanların hem ücretli hem ücretsiz hafta tatili hakkı kazanımı sürecindeki mücadeleler ve girişimler gün yüzüne çıkartılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of Turkey in the field of labor relations practices, weekend holidays, development and debates in this process have been investigated. Daily newspapers were especially used to analyze the dimensions of the discussions more realistically. In addition, parliamentary records and legal texts were used to analyze the discussions on political and legal grounds. As a result of the studies carried out, the struggles and initiatives in the process of gaining both paid and unpaid week holiday rights of wage earners in the historical process have been brought to light.