Üniversite öğrencilerinde anne baba tutumu ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between resilience and parental attitude in undergraduate students
  1. Tez No: 639520
  2. Yazar: ÜNZİLE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; üniversite öğrencilerinin anne baba tutumları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırma olarak yapılandırılmıştır. Araştırmacının çalışma koşulları ve olanakları nedeniyle örneklem grubu kolay ulaşılabilir örneklemle oluşturulmuştur. Araştırma örneklemi Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna devam eden 385 lisans öğrencisinden (251 kadın, 134 erkek) oluşmuştur. Araştırmada Anne Baba Tutum Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve demografik değişkenler hakkında bilgi toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Değişkenlerin analizinde veri türlerine bağlı olarak Bağımsız Örneklemler T-Testi, İlişkisiz Örneklemler İçin Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way Anova), Post Hoc Sheffe Testi, LSD Testi ve Pearson Korelasyon Analizi, uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre; üniversite öğrencilerinin algıladıkları demokratik, koruyucu-istekçi ve otoriter anne baba tutumları cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Öğrencilerin demokratik anne baba tutum algıları anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin algıladıkları otoriter anne baba tutumu kardeş sayısı değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin otoriter ve demokratik anne baba tutum algıları aile gelir düzeyine göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinde anne baba tutumu ile psikolojik sağlamlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalara ve araştırmacılara yönelik bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between university students parental attitudes and their resilience. This study is structured as a descriptive research using relational screening model. Due to the researcher's working conditions and possibilities, the sample group was formed with convenience sampling method. The research sample consisted of 385 undergraduate students (251 women, 134 men) attending the Faculty of Science and Arts, Faculty of Economics and Administrative Sciences and Vocational School of Health Services at Pamukkale University. In the research; Parental Attitude Scale, Child and Youth Resilience Measure (CYRM) was used. Personal Information Form which is prepared by the researcher was used to collect information about demographic variables. Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (One-Way Anova), Post Hoc Sheffe Test, LSD Test and Pearson Correlation Analysis were used in data analysis depending on the data types. According to research results; democratic, protective-willing and authoritarian parents' attitudes perceived by university students differ significantly according to gender. Students 'perceptions of democratic parents' attitudes differ significantly according to the education level of the mother and the education level of the father. The authoritarian parental attitude perceived by university students differs significantly according to the number of siblings. Authoritarian and democratic parental attitude perceived by university students differs significantly according to family income level. Statistically, a significant relationship was found between parental attitude and resilience in university students. The findings obtained from the research were discussed within the framework of the literature and some suggestions for future studies and researchers are included.