HIV pozitif hastalarda erken dönemde nefropatiyi göstermede sistatin C, KIM1 ve NGAl biyolojik göstergelerinin önemi
The importance of cystatin C, KİM1 and NGAl biological indicators in showing early nephropathy in hiv positive patients
- Tez No: 639538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: HIV ile enfekte bireylerimizin sayısı her geçen gün artarken, tanı alan hastalar da zamanla yaşlanmaktadır. Renal fonksiyon bozukluğu ile başlayan renal yetmezlik durumu, hastaların yaşam kalitesinin bozulmasıyla beraber diyaliz programı, anemi tedavisi, osteoporoz tedavisi, kardiyovasküler hastalık riskinde artış gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu çalışma ile her geçen gün artan bir halk sağlığı problemi olan HIV ile enfekte bireyleri komplikasyonlarından biri olabilecek renal fonksiyon bozukluğunun erken dönemde öngörülmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Enfeksiyon hastalıkları polikliniğimize başvuran 88 HIV ile enfekte hasta ve 81 sağlıklı HIV ile enfekte olmayan birey prospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların çalışmanın başladığı süreç içerisinde ilk başvurusunda alınan serum örneğinde Sistatin C, KIM1, NGAL çalışılırken, idrar örneklerinde ise KIM1 ve NGAL çalışıldı. Çalışmaya dahil edilen HIV ile enfekte hastalarda ve kontrol grubu olarak sağlıklı gönüllülerde yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar, kullandığı ilaçlar, çalışmaya dahil edildiği andaki ilk CD4 hücre sayımı, HIV RNA değerleri, varsa daha önce aldığı antiretroviral tedavi (ART) isimleri kaydedildi. Bu hastaların serum kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor seviyesi, spot idrarda protein ve kreatinin, venöz kan gazı, tam kan sayımı kayıt altına alındı. eGFR değeri Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) yöntemi ile hesaplandı. Bulgular: Toplam hastaların 114'ü erkek (%67,5), 55'i kadındı (%32,5). Kontrol grubunda yer alan hastaların eGFR, serumda Sistatin C, serumda NGAL, idrarda NGAL ve serumda KIM1 değerlerinin ortalamalarının, hasta grubunda yer alan hastaların oranlarından daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: While the number of our HIV-infected individuals is increasing day by day, patients who are diagnosed are getting older over time. Renal failure, which starts with renal impairment, leads to health problems such as dialysis program, treatment of anemia, treatment of osteoporosis, and increased risk of cardiovascular disease together with the deterioration of the quality of life of patients. With this study, it is aimed to predict the early period of renal dysfunction, which may be one of the complications of HIV-infected individuals, which is an increasing public health problem. Material and Method: In our study, 88 HIV-infected patients and 81 healthy HIV-noninfected individuals who applied to our infectious diseases outpatient clinic were evaluated prospectively. Cystatin C, KIM1, NGAL were studied in the serum samples taken at the first admission during the period when the study was initiated, while KIM1 and NGAL were studied in urine samples. Age, gender, comorbid diseases, drugs used, first CD4 cell count at the time of inclusion, HIV RNA values, and antiretroviral therapy (ART) names, if any, were recorded in HIV-infected patients included in the study and in healthy volunteers as a control group. Serum creatinine, sodium, potassium, calcium, phosphorus levels, protein and creatinine in spot urine, venous blood gas and complete blood count of these patients were recorded. eGFR value was calculated by the Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) method. Results: 114 of the total patients were male (67.5%), 55 of them were female (32.5%). It was observed that the mean values of eGFR, Cystatin C in serum, NGAL in serum, NGAL in urine and KIM1 in serum of the patients in the control group were higher than the rates of the patients in the patient group.