Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda anksiyetenin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 639539
  2. Yazar: ERSİN ALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ILGAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne (OUA), yaygın bir durumdur ve tekrarlayıcı epizotlarla üst hava yolunun kısmi veya tamamen tıkanmasıyla karakterizedir. Bu durum, önemli kan basıncı değişiklikleri ve fizyolojik semptomların eşlik ettiği epizodik desatürasyona yol açar. Ayrıca OUA hastaları sıklıkla bilişsel bozukluklar, depresyon ve anksiyete belirtileri gibi çeşitli nöropsikolojik komorbiditeler gösterirler. Yöntem: Çalışmaya 80 OUA, 30 basit horlama ve 98 kontrol olgusu dâhil edildi. Tüm katılımcıların demografik, anksiyete ve uykululuk verileri toplandı. Anksiyete düzeyini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanıldı. Katılımcıların uykululuk düzeyinin değerlendirilmesi için Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) kullanıldı. Ayrıca OUA ve basit horlama grubundakilerin polisomnografi kayıtları elde edildi. Bulgular: Obstrüktif uyku apnesi ve basit horlaması olan hastalarda, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek anksiyete skorları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obstructive sleep apnea (OSA) is common condition, and is characterized by recurrent episodes of complete or partial obstruction of the upper airway. This leads to episodic desaturation with significant blood pressure changes and physiological symptoms. Additionally OSA patients often show several neuropsychological comorbidities, including cognitive deficits, depression, and anxiety symptoms. The aim of our study was to examine the presence and levels of anxiety in OSA and simple snoring, relative to control subjects, and to investigate correlation between anxiety scores and polysomnographic, demographic and sleepiness parameters. Material-Methods: The study included 80 OSA, 30 simple snoring and 98 control cases. Demographic, anxiety and sleepiness data of all subjects were acquired. The Beck Anxiety Inventory (BAI) was used to determine the level of anxiety. The Epworth Sleepiness Scale (ESS) was used to evaluate the sleepiness level of participants. In addition, polysomnography recordings of those in the OSA and simple snoring group were acquired. Results: Significantly higher anxiety scores were found in patients with obstructive sleep apnea and simple snoring compared to the control group.