Impact of social media marketing and E-WOM on consumer choice decision with the moderating role of bloggers reputation
Sosyal medya pazarlaması ve E-WOM ile bloggerların itibarının düzenleyici rolünün tüketici seçim kararı üzerindeki etkisi
- Tez No: 639631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, sosyal medya pazarlamasının ve EWOM'un, Bloggerların şöhretleri göz önünde bulundurularak, restoran endüstrisine odaklanarak tüketicinin seçimi üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada zaman içerisinde sosyal medya pazarlamasının e-ticaret, eğlence ve pazarlama açısından önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca, sosyal medya pazarlaması en ucuz ve yine de en hızlı ve en etkili pazarlama kaynağı olarak kabul edilmektedir. Tüketici seçimi restoran hizmetlerinde çok önemli bir rol oynamaktadır, çünkü lezzet, ambiyans, hijyen, personel ve yönetim, müşterinin yemek yerken değerlendirdiği kriterlerdendir. Verilerin toplanması, tüketici seçimini incelemek için anket-gözlem yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma hipotezi test süreci için nicel araştırma tasarım yaklaşımı kullanılırken, SEM moderatör ile birlikte bağımsız değişken ve bağımlı değişkenin sayısal analizi için kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları Pakistan'ın yeme-içme / restoran endüstrisine katkıda bulunabilir ve yeme-içme mekanları tarafından imajları, pazar itibarları ve gelecekteki pazarlama stratejileri hakkında bilgi toplamaları için kullanılabilir. Sonuçlara ulaşmak için AMOS yazılımı kullanılmıştır. Veriler, fast food restoran endüstrisinin müdavimi olan 400 katılımcıdan elde edilmiştir. Çalışma, bireysel düzeyde seçilen tüm özelliklerin tüketici seçimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterirken, blog yazarlarının itibarının sosyal medya pazarlamasının ve EWOM'un tüketici seçimine etkileri üzerinde anlamlı ve olumlu bir düzenleyici rolünün bulunmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of social media marketing and EWOM on the consumer's choice in the presence of Blogger's reputation as a moderating variable focusing on the restaurant industry. In this study, it is considered that with the passage of time, social media marketing is playing a significant role in terms of e-business, entertainment and for marketing purpose. In addition, social media marketing is accepted the cheapest and yet the fastest and the most effective source of marketing. Consumer choice plays an important role in restaurant dining as the taste, ambiance, hygiene, the staff and the management is the criteria a customer assesses on when eating out. The collection of the data was done through questionnaire survey method to study consumer choice. Quantitative research design approach was used for the research hypothesis testing process, while the SEM is used as the numerical analysis of the independent variable and dependent variable along with the moderator. The results of this study contribute to the eatery/restaurant industry of Pakistan and can be used by the eateries for gathering information of their image, market reputation and future marketing. AMOS software has been used for taking out the results. The data was collected from 400 respondents who are very found of to avail the fast food restaurant industry. The study showed that at individual level all the selected attributes have a significant effect on consumer choice while bloggers reputation wasn't found to have any significant positive moderation role on the effects of social media marketing and EWOM towards consumer choice.