Mikonazol ve tiokonazolün iyonlaşma davranışının incelenmesi
Investigation of ionization behavior of miconazole and tioconazole
- Tez No: 639668
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇUBUK DEMİRALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İmidazol halkası ilaç keşfi için ilaç sanayinde faydalanılan ve yaygın olarak araştırılan çok önemli azot içeren heterosikliklerden birisidir. İmidazol türevleri anaerobik protozoal parazitler ve anaerobik bakterilere karşı en güçlü aktiviteyi gösterir. İmidazol antimikotik ilaçlar genişlemeye devam eden ilaçların önemli bir sınıfını oluşturmaktadır. Bu antimikotikler günümüzde çeşitli farmasötik formülasyonlarda (tabletler, kremler, losyonlar, vb.) nispeten düşük konsantrasyonlarda (%1-2) kullanılmaktadır. Bu ilaçların asit-baz dengeleri ile ilgili bilgi, bu grup ilaçların yer aldığı fizyolojik mekanizmaları anlamayı sağladığı ve kolaylaştırdığı için farmakolojik öneme sahiptir. Bu tezde antimikotik ilaçların (mikonazol ve tiokonazol) pKa değerleri, ters faz sıvı kromatografik metot (RPLC) kullanılarak asetonitril-su ikili karışımlarının farklı yüzdelerinde tayin edilmiştir. Ayrıca bu bileşiklerin sudaki pKa değerleri, farklı asetonitril-su karışımlarında tayin edilen pKa değerleri kullanılarak Yasuda- Shedlovsky eşitliğinden ve asetonitrilin mol kesri ve mobil faz pKa değerleri arasındaki doğrusal eşitlikten hesaplanmıştır. Çalışılan bileşiklerin ayrımı için kromatografik koşul, alıkonma faktörleri ile mobil faz pH'sı arasındaki ilişki kullanılarak optimize edilmiştir. Bu iki bileşiğin ilaç formülasyonlarında tayini gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imidazole ring is the most important nitrogen-containing heterocycle, which are widely explored and utilized by the pharmaceutical industry for drug discovery. Imidazole derivatives show the most potent activity against anaerobic protozoal parasites and anaerobic bacteria. Imidazole antimycotic drugs constitute an important class of drugs that continues to expand. These antimycotics are currently used in a variety of pharmaceutical formulations (tablets, creams, lotions, etc.) at relatively low concentrations (1-2%). The knowledge of acid-base equilibria of these drugs has a great pharmacological importance, since it makes easy studying and understanding of the physiological mechanism in which these group drugs are involved. In this thesis, pKa values of antimycotic drugs (miconazole and tioconazole) using reversed phase liquid chromatographic method (RPLC) have been determined in different percentages of acetonitrile-water binary mixtures. The aqueous pKa values of these compounds have been also calculated from the pKa values determined in several acetonitrile-water mixtures by means of the Yasuda- Shedlovsky equation and linear relationship between the mole fraction of acetonitrile and the mobile phase pKa values. The chromatographic condition for the separation of studied compounds have been optimized by using relationships between the retention factors and pH of the mobile phase. The determination of these two compounds in drug formulations has been carried out.