Akustik ses kalitesi indeksi'nin Türkçe için geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of acoustic voice quality index in Turkish
- Tez No: 639717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Akustik ses analizi, disfoni düzeyinin objektif ve invaziv olmayan bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır. Geleneksel olarak, akustik ses ölçümlerinde yalnızca uzatılmış ünlü üretimi kullanılmaktadır. Ancak, uzatılmış ünlü üretimi ve konuşma örneği birleştirerek yapılan ölçümlerin daha geçerli ve güvenilir oldukları görülmüştür. Akustik Ses Kalitesi İndeksi (AVQI), uzatılmış ünlü üretimi ve konuşma örneğini birleştirerek genel ses kalitesine dair 0 ile 10 arasında skor veren çok değişkenli bir ölçme aracıdır. Bu çalışmanın amacı, AVQI Versiyon 02.06'nın (AVQIv2) Türkçe için geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Bu çalışmada; 127 disfonik, 128 sağlıklı sese sahip, toplam 255 katılımcıdan uzatılmış /a/ ünlüsü ve fonetik dengeli metnin okutulması ile elde edilmiş ses kayıtları ile AVQI analizi gerçekleştirilmiştir. 40 katılımcıdan tekrar ölçüm alınarak test-tekrar test güvenirliği değerlendirilmiştir. AVQI'nin ölçüt geçerliğini değerlendirebilmek amacıyla, 5 değerlendirici tarafından işitsel-algısal değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Değerlendiriciler-arası ve değerlendirici-içi güvenirlik düzeyleri hesaplanmıştır. AVQI skorları ile subjektif testler arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, AVQI'nin mükemmel seviyede bir test-tekrar test güvenirliği olduğu, AVQI skorları ve işitsel-algısal değerlendirme ve subjektif testler arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon olduğu görülmüştür. Türkçe için AVQI'nin disfonik ses kesme değeri 2.98 olarak bulunmuştur. AVQI'nin Türkçe konuşan popülasyonda disfonik ve sağlıklı sesi ayırt etme ve değerlendirmesinde geçerli ve güvenilir bir araç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acoustic voice analysis is a non-invasive method, which objectively measures the dysphonia severity. Traditionally, acoustic measures are derived from only sustained vowels. However, in acoustic measures, combining sustained vowel and continuous speech parts has shown to be more reliable and valid. Acoustic Voice Quality Index (AVQI) is a multivariate tool based on the integration of sustained vowel and continuous speech parts, yielding a single score between 0 and 10 for the overall voice quality. The aim of this study was to investigate the validity and reliability of AVQI version 2 (AVQI 02.06) in Turkish language. A total of 255 subjects with dysphonia (n = 127) and with normal voices (n = 128) were asked to sustain the vowel /a/ and read aloud the phonetically balanced text to conduct the AVQI analysis. To determine the test-retest reliability of AVQI, 40 subjects were reassessed after the first AVQI determination. To explore the criterion-related concurrent validity of AVQI and auditory-perceptual analysis, all the voice samples were judged by 5 raters with auditory-perceptual evaluation. The inter-rater and intra-rater reliability of the judges were calculated. The correlation between AVQI scores and subjective tests were also evaluated. The results of this study revealed an excellent test-retest reliability of AVQI and there was a statistically significant positive correlation between AVQI and auditory-perceptual evaluation and subjective tests. The threshold value for dysphonia was 2.98 in Turkish language. AVQI is a valid and reliable tool in differentiating dysphonic and normal voice in the Turkish speaking population.