İmplant uygulamalarında vertikal serbestleyici insizyonun etkisinin incelenmesi : Randomize kontrollü bölünmüş ağız çalışma
Examination the effect of vertical releasing insizion on implant procesures : Randomized controlled split mouth study
  1. Tez No: 639803
  2. Yazar: ÖMER AYKUT UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KILIÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı alt çene premolar ve molar bölgesinde diĢ eksikliği olan ve dental implant yaptırmak isteyen hastalara yapılacak dental implant uygulamalarında flep dizaynının implantların baĢarısına ve hastanın konforuna etkisini klinik, biyokimyasal ve radyolojik olarak değerlendirmektir. ÇalıĢmamız klinik dizayn olarak split mouth (bölünmüĢ ağız) randomize kontrollü ve prospektif özellik taĢıyan bir araĢtırmadır. ÇalıĢma gruplarımız, alt çene posterior bölgede çift taraflı 2 implant ihtiyacı olan hastalarda, vertikal insizyonun yapıldığı kontrol grubu ve vertikal insizyon kullanılmadan sadace krestal insizyonlar ile implant uygulamalarının gerçekleĢtirildiği test grubudur.Tamamı mandibulada olmak üzere 17 hastaya toplam 68 tane SLA yüzeyli implant yapılmıĢtır.Ġmplant çevresindeki kemik yapım ve yıkımını biyokimyasal olarak gösterebilmek amaçlı ameliyat sonrası 3, 7, 30 ve 90. günlerde peri-implant oluk sıvısı toplanarak OPG ve RANKL seviyesi değerlendirildi. Ağrının biyokimyasal olarak değerlendirilmesi için 3, 7 ve 14 . günlerde peri- implant oluk sıvısındaki kortizol seviyesi değerlendirildi. Biyokimyasal değerleri klinik değerlerle korele edebilmek amaçlı hastalardan ameliyat sonrası, 3.gün, 7.gün ve 14.gün VAS ve ĢiĢlik ölçümü alınmıĢtır. Hastalardan ameliyat sonrası, 3. ay ve protetik restorasyon öncesinde kontrol amaçlı panaromik ve periapikal röntgenler alınmıĢtır. 3 aylık takip sonucunda vertikal insizyon kulllanılarak yapılan flep dizaynı ile vertikal insizyon kullanılmadan yapılan flep dizaynı arasında marjinal kemik kaybı açısından anlamlı bir fark bulunamamıĢtır (p >0.05). Kontrol grubunda RANKL / OPG oranı ve kortizol seviyesi daha yüksek çıkmıĢtır. Yine kontrol tarafında VAS ve ĢiĢlik değerleri daha yüksek ölçülmüĢtür. ( p < 0,005). Bu çalıĢmanın limitasyonları dahilinde elde edilen verilere göre vertikal insizyon kulllanılarak yapılan flep dizaynı, dental implantlar üzerinde biyokimyasal ve klinik açıdan negatif etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical and biochemical aspects of flap design in terms of the success of the implants and the comfort of the patients in the dental implant applications to be performed in patients with dental deficiency in the premolar and molar region of the lower jaw. Our study is a split mouth randomized controlled clinical trial . Our study groups were the control group where a vertical releasing insicion is added at the distal end of the crestal insicion, and the test group where only crestal incision and implants were performed without vertical incision. A total of 68 SLA surface implants were performed in 17 patients, all of them were in the mandible. The peri-implant groove fluid was collected on the 3rd, 7th, 30th and 90th days postoperatively to evaluate the formation and resorption of the bone around the implants by evaluating the OPG and RANKL levels. 3, 7 and 14. days the peri-implant groove fluid was collected for evaluating the cortisol levels.In order to correlate biochemical values with clinical values, VAS and swelling measurements were taken postoperatively, on the 3rd, 7th, and 14th days. Panoramic and periapical X-rays were obtained from the patients for control purposes right after the surgery and at 3rd month. At the end of the 3-month follow-up, no significant difference was found between the flap design using vertical incision and the flap design without vertical incision in terms of marginal bone loss (p> 0.05). The RANKL / OPG ratio and cortisol levels were higher in the control group and VAS and swelling values were also measured higher ( p < 0,005). Within the limitations of this study the flap design made by using vertical incision has a negative effect on dental implants biochemically and clinically.