Ultrasonik pakimetri, speküler mikroskopi ve optik koherans tomografi ile ölçülen merkezi kornea kalınlık verilerinin karşılaştırılması
Comparison of central cornea thickness data measured by ultrasonic pacimetry, specular microscopy and optic coherance tomography
- Tez No: 639860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN SEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Ultrasonik pakimetri (Pacscan 300P, Sonomed, New York, ABD), CSO speküler mikroskop (SP-01, CSO, Floransa, İtalya) ve Cirrus optik koherans tomografiden (Model 4000, Carl Zeiss, Meditec, Dublin, CA, ABD) elde edilen merkezi kornea kalınlık verilerinin tekrarlanabilirliği ve karşılaştırılabilirliğini değerlendirmek. MATERYAL VE METHOD: Yaşları 20 ile 53 yıl arasında değişen 48 sağlıklı gönüllünün 96 gözünün merkezi kornea kalınlığı her bir cihaz ile üçer kez ölçüldü. Her bir cihazdan elde edilen 3 ölçümün tekrarlanabilirliği varyasyon katsayısı (%) ve sınıf içi korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Cihazlar arasındaki merkezi kornea kalınlık farkını karşılaştırmak için wilcoxon analizi kullanıldı. BULGULAR: Ultrasonik pakimetri, CSO optik pakimetri ve Cirrus optik koherans tomografi için varyasyon katsayıları, sırasıyla 6.5, 7.3 ve 6.2 iken sınıf içi korelasyon katsayıları sırasıyla 0.993, 0.968, 0.998 idi. Ortalama kornea kalınlığı sırasıyla 561.5, 555.7 ve 553.0 mikrondu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the reproducibility and comparability of central corneal thickness data obtained from Ultrasonic pachymetry (Pacscan 300P, Sonomed, New York, ABD), CSO specular microscopy (SP-01, CSO, Florence, Italy) and Cirrus optical coherence tomography (Model 4000, Carl Zeiss, Meditec, Dublin, CA, ABD). MATERİALS AND METHODS: The central corneal thickness of 96 eyes of 48 healthy volunteers aged 20 to 53 years was measured three times with each device. The reproducibility of the 3 measurements obtained from each device was evaluated by the coefficient of variation (%) and the intraclass correlation coefficient. Wilcoxon analysis was used to compare the central corneal thickness difference between the devices. RESULTS: The coefficients of variation for ultrasound pachymetry, CSO optical pachymetry, and Cirrus optical coherence tomography were 6.5, 7.3, and 6.2, respectively, while the intraclass correlation coefficients were 0.993, 0.968, and 0.998, respectively. The mean corneal thickness was 561.5, 555.7 and 553.0 microns, respectively.