Sistemik immün-inflamasyon indeksinin manyetik rezonans görüntüleme ile saptanan akut sakroiliiti tahmin etmedeki rolü
The role of the systemic immune-inflammation index in predicting acute sacroillitis determined by magnetic resonance imaging
- Tez No: 639937
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DERYA DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: Aksiyel spondilartropati (SpA) düşünülen ve bu sebeple sakroiliak manyetik rezonans görüntüleme (MR) istenen hastalarda, sistemik immün-inflamasyon indeksinin MR ile saptanacak olan sakroiliiti tahmin etmedeki gücünü ortaya koymak. Gereç ve yöntemler: 45 yaş altında, 3 aydan uzun süredir bel ağrısı olan, Assessment of SpondyloArthritis international Society (ASAS) kriterlerine göre en az bir adet SpA özelliği taşıyan ve tanı amaçlı sakroiliak eklem MR çekilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar sakroiliak eklem MR sonucuna göre sakroiliit pozitif (50 hasta), sakroiliit negatif (50 hasta) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastalardan eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP), tam kan sayımı çalışıldı ve tam kan sayımı sonuçları ile sistemik immün-inflamatuvar indeks (Sİİ), nötrofil lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit (PLO) oranı hesaplandı. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark yoktu. Her iki grupta, hemoglobin düzeyi, beyaz küre, trombosit, lenfosit ve nötrofil sayıları, nötrofil / lenfosit oranı ve platelet / lenfosit oranı benzer idi. Ortanca Sİİ değeri ise sakroiliit olan grupta, sakroiliit negatif gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek idi [ sırası ile 538270 (199222 - 1207176) ve 472233 (152040 – 2104941, p = 0.04 ]. Ancak lojistik regresyon analizinde Sİİ'nin sakroiliit için bir risk faktörü olmadığı saptandı. Sonuç: Çalışmamızda Sİİ ve buna ek olarak NLO ve PLO'nun sakroiliak eklem MR'de tespit edilen akut sakroiliiti saptamada anlamlı birer belirteç olmadığını ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to investigate the power of systemic immuneinflammation index (Sİİ) in estimating sacroiliitis which was detected by magnetic resonance imaging (MR) in patients who was suspected to axial spondyloarthropaties (SpA). Materials and Methods: Patients under 45 years old and having low back pain for at least 3 months were included in the study. The patients were divided into two groups as sacroiliitis positive (50 patients) and sacroiliitis negative (50 patients) according to the results of sacroiliac joint MR. Erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), complete blood count was studied from the patients and SII, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) were calculated with the results of the complete blood count. Findings: There was no significant difference in age and gender between the groups. In both groups, hemoglobin level, white blood cell, platelet, lymphocyte and neutrophil counts, NLO and PLR were similar. The median SII value was statistically significantly higher in the group with sacroiliitis than in the sacroiliitis negative group [538270 (199222 - 1207176) and 472233 (152040 - 2104941, p = 0.04, respectively). However, it was determined in the logistic regression analysis that SII is not a risk factor for sacroiliitis. Result: It has been demonstrated that SII and in addition NLR and PLR are not significant markers in detecting acute sacroiliitis which was detected in sacroiliac MR