Kredi zararı modeli yerine TFRS 9 beklenen zarar modelinin bankalarda uygulanması
Application of IFRS 9 expected loss model in banks instead of credit loss model
- Tez No: 640006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu (IASB), finansal araçlar olarak nitelendirilen kalemlerin sınıflandırılması, kolay anlaşılabilir olması ve raporlanmasının geliştirilmesi için 2005 yılında başlattığı projeyle TMS 39 Finansal Araçlar; Muhasebeleştirme ve Ölçme standartının yerine TFRS 9 standardını oluşturmaya başlamıştır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından bu iyileştirmeler yakından takip edilmiş ve uygulamaya konulmuştur. Çalışmada, BDDK'nın TFRS 9 standardına geçmeden önceki kredi tanımları, karşılık hesaplamaları, TFRS 9'un sisteme getirdiği yenilikler ve bunun sonucunda yapılması beklenen, kredi zararı hesaplaması ele alınmıştır. Analiz kısmında ise kredi aşamalarına göre örnek bir kredi portföyü seçilmiş, standarttan önce ve sonra beklenen kredi zararı hesabının nasıl değiştiği ve çıkan sonuçların banka etkisinin ne olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International Accounting Standards Board initiated a project in 2005 and formed IFRS 9 standard instead of TAS 39 'Financial Instruments: Recognition and Measurement' in order to classify items defined as financial instruments, make them easy to understand and advance reporting process. These improvements were closely monitored and put into practice by the Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA). In this study, credit definitions before BRSA's IFRS 9 standard, provision calculations, innovations introduced by IFRS 9 and expected credit loss calculation as a result are discussed. In the analysis section, a sample loan portfolio is selected according to the loan stages, and how the expected credit loss account changes before and after the standard and the bank impact of the results is evaluated.