Elektronik ticarette lojistiğin dış ticarete etkileri ve güncel sorunlar
The effects of electronic trade on foreign trade and contemporary issues
  1. Tez No: 640072
  2. Yazar: DENİZ CEREN ERAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yirmi birinci yüzyıl itibarı ile teknolojinin ve dijital dönüşümün baş döndürücü bir hız ile ilerliyor olması hem sosyal hem de ekonomik olarak farklı bir ekosistem doğurmaktadır. Ekonominin, ticaret ve finans olmak üzere iki kısımdan ibaret olduğu varsayımı ile, meselenin ticaret boyutunda ve finans boyutunda dijitalleşme ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir. Bu çalışma ile elektronik ticaretin gelişimi ve güncel meseleleri derin bir literatür taraması ile ortaya konulmuştur. Çalışmanın metodolojisi literatür taramasıdır. Çalışma planında, ilk bölümde elektronik ticaretin genel anlamda tarihçesi, oluşumu, tarafları, hukuki zemini ve finansal ayağı izah edilmiş, ikinci bölümde ise güncel meseleleri hem sosyal hem de ekonomik olarak ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, uluslararası ticarette, e-ticaret uygulamalarında görülen teknik, hukuki ve sosyal sorunlardan hukuki sorunların ön plana çıktığı görülmüştür. Mevzuat ve normlar teknolojinin ardı sıra geldiği saptanmıştır. Aynı bölümünde çalışmanın ortaya koyduğu meselelere bazı öneriler ve gelecekte yapılması gerekenlere istinaden tavsiyeler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the twenty-first century, technology and digital transformation are moving at a dizzying pace, resulting in a different ecosystem, both socially and economically. With the assumption that the economy consists of two parts: Trade and Finance, the issue of trade and finance has to be handled separately. With this study, the development and current issues of electronic commerce have been revealed through a deep literature review. The methodology of the study is a literature review. In the work plan, the history, formation, parties, legal basis and financial pillar of electronic commerce in general are explained in the first part, and current issues are discussed both socially and economically in the second part. As a result of the study, it is seen that legal problems come to the forefront from the technical, legal and social problems seen in e-commerce applications in international trade. Legislation and norms have been found to come after technology. In the same section, some suggestions on the issues posed by the study and recommendations regarding the things to be done in the future are listed.