Üniversite eğitimi almakta olan Suriyeli göçmen öğrencilerin uyum sorunu ve gelecek beklentileri: 'Adıyaman örneği'
Adaptation problem and future expectations of Syrian migrant students who educate at the university: 'Adıyaman example'
- Tez No: 920062
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Amaç: Tarihi bir olgu olan göç, arkasındaki nedenler değişse de günümüzde dinamik özelliğini koruyup küresel bir olgu olarak hızla büyümekte ve devletlerin ekonomik, demografik, politik ve kültürel yapısını etkilenmektedir. Araştırmamızın amacı Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Adıyaman'a yerleşen üniversite eğitimi almakta olan Suriyeli göçmenlerin geldikleri ilk günden bu yana yaşadıkları tüm sosyal süreçleri incelemektir. Materyal ve metot: Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızda araştırmak istediğimiz konuya uygun olmasından dolayı fenomenolojik deseni tercih ettik. Çalışmamız teorik ve uygulama olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kavramsal arka plan oluşturulduktan sonra saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Suriyeli 14 öğrenci, onların sınıf arkadaşları 15 Türk öğrenci ve 12 akademisyen ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda göç olgusu, göçün nedenleri, göç ile ilişkili kavramlar, göç sonucu yaşanan değişimler ve göçmenlerin Türkiye serüveni incelenmiştir. Suriyeli öğrenciler, Türk öğrenciler ve akademisyenler ile gerçekleştirilen mülakatlardan elde edilen bulguların analizleri yapılmıştır. Sonuç: Sonuç olarak yabancı bir ülke kültüründe yaşamak, eğitim almak öğrencilerin uyum, eğitim, kültürel ve sosyal sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bu sorunlar doğal olarak göçmen gençlerin gelecek beklentilerini de etkilemektedir. Bu gençler kendi ülkelerinde güvenli bir yaşam alanı bulamadıkları için farklı ülkelerde yaşama arayışındadırlar.
Özet (Çeviri)
Aim: Migration, which is a historical phenomenon, maintains its dynamic feature today, although the reasons behind it change, and it grows rapidly as a global phenomenon and affects the economic, demographic, political and cultural structures of states. The aim of our research is to examine all the social processes experienced by Syrian immigrants who fled the Syrian civil war and took refuge in Turkey and settled in Adıyaman and are currently receiving university education, since the first day they arrived. Materyal and Method: In this study, qualitative research method was used. We preferred the phenomenological design because it was suitable for the subject we wanted to investigate in our study. Our study consists of two parts: theoretical and practical. After the conceptual background was created, field work was carried out. Interviews were conducted with 14 Syrian students, their classmates, 15 Turkish students, and 12 academics. Results: In our study, the phenomenon of migration, the reasons for migration, concepts related to migration, changes experienced as a result of migration and the adventure of immigrants in Türkiye were examined. The findings obtained from interviews with Syrian students, Turkish students and academics were analyzed. Conclusion: As a result, living and receiving education in a foreign country's culture causes students to experience adaptation, educational, cultural and social problems. These problems naturally affect the future expectations of immigrant youth. Since these young people cannot find a safe living space in their own countries, they seek to live in other countries.