Exploration of photoautotrophic hydrogen production in Synechocystis sp. ATCC 27184
  1. Tez No: 640607
  2. Yazar: ARCA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAT ZEKİ HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Enerji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Energy, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsan kaynaklı karbondioksit salımları dünyanın iklim dengesini ciddi şekilde etkilemekte ve gezegenin ısınmasına sebep olmaktadır. Bu gidişatı tersine çevirmek için fosil yakıtlardan enerji üretimi yakın gelecekte terk edilmelidir. Düşük karbon yoğun enerji üretim teknolojilerine geçiş bu yüzden acil ve kritik bir ihtiyaçtır. Güneş ve rüzgar enerjisi esas olarak elektrik üretimine odaklanırken, artık daha sürdürülebilir üretim yöntemleri gerektiren hidrojen teknolojileri kayda değer enerji taşıyıcısı olmaya adaydır. Bu yolda, yenilikçi biyoyakıt uygulamaları yeni ufuklar sunmaktadır. Siyanobakteriler ise hidrojen teknolojileri için alternatif üçüncü nesil biyoyakıt kaynaklarıdır. Synechocystis sp. siyanobakterisinin ATCC 27184 suşu (PCC 6803 [N-1] olarak da adlandırılır) su molekülünden doğrudan fotoliz ile hidrojen gazı üretebilen hidrojenaz enzimine sahip olması ile bilinir. Ancak oksijen gazı hidrojenaz enzimi için güçlü bir inhibitördür. Bu çalışmada, çeşitli besi yerlerinin hidrojenaz aktivitesi üzerindeki etkisi ve toplam hidrojen gazı üretim potansiyeli araştırılmıştır. Bu doğrultuda BG-11 besi yeri nitrojen ve kükürt bileşenlerinin çıkarılmasıyla ayrı ayrı modifiye edildi. Ayrıca, güçlü indirgeyici madde olan sodyum tiyoglikolat tuzunun etkisi araştırıldı. Sodyum tiyoglikolat, hem çözünmüş oksijenin hem de fotosentetik oksijen gazının uzaklaştırılmasında etkili olmasına rağmen, hidrojenaz aktivitesini arttırmada etkili olmadı. En yüksek hidrojenaz aktivitesi kükürtsüz besi yerinde gözlemlendi. Çalışma boyunca deneysel ortamların hiçbirinde doğrudan hidrojen üretimi gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
Anthropogenic carbon dioxide emissions possess severe treats to Earth's climate balance and warms the planet. In order to reverse this trend, conventional energy production from fossil fuels must be abandoned in near future. It is an urgent and critical need to shift towards low carbon intensive energy production technologies. While solar and wind energy mainly focus on electricity production, hydrogen technologies remains as notable energy carrier which requires more sustainable production methods. On this manner, innovative biofuel applications open new horizons. Cyanobacteria are alternative third generation biofuel resources for hydrogen technologies. Cyanobacterium Synechocystis sp. strain ATCC 27184 (also designated as PCC 6803 [N-1]) is known for its hydrogenase enzyme which is able to produce hydrogen gas by direct photolysis of water molecules. However, oxygen is a strong inhibitor for the enzyme. In this study, hydrogenase activity and total hydrogen gas production potential are explored in various growth media. Culture media BG- 11 is modified by removing nitrogen and sulfur nutrients separately. Plus, the effect of strong reducing agent sodium thioglycolate salt is investigated. Although sodium thioglycolate is effective in removing both dissolved oxygen and photosynthetic oxygen gas, hydrogenase activity is not significantly increased. Highest hydrogenase activity is observed in sulphur deprived medium. Direct hydrogen production is not observed in any of experimental media in the course of the study.