Bir dış politika aracı olarak dış yardımlar: Türkiye-Sudan örneği
Foreign aid as a foreign policy tool: The case of Turkey-Sudan
- Tez No: 708187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Uluslararası İlişkiler, Econometrics, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada öncelikle Dış Yardımların dünyada ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı, devletler ve Sivil Toplum Kuruluş'ları tarafından hangi tür dış yardımların yapıldığı ele alınmış; yardımları gerçekleştirirken ne gibi politikalar çerçevesinde hareket ettikleri üzerinde durulmuştur. Dış yardımlar alanında kurumların oluşması ve zaman içerisinde dış yardımların kurumsal bir yapıya bürünmesi de bu çalışmada incelenmiştir. Söz konusu çalışmada Türkiye'nin dış yardım politikası incelenerek Türkiye İş Birliği Koordinasyon Ajans Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluş'larının Sudan'a gerçekleştirdikleri yardımlar üzerinde durulmuştur. Devletlerin yalnızca çıkar ve politika güden amaçlarla yardım yaptığı, Türkiye'nin ise siyasi ilişkilerini geliştirmek ile birlikte dış yardım politikasında daha çok kültürel birliktelik ve tarihi ilişkilerin etkili olduğu, yardımlarını ülkelerin kalkınması için gerçekleştirdiği hipotezleri analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklemini Sudan oluşturmaktadır. Son yıllarda Türkiye'nin kalkınma yardımları alanında Afrika ülkelerine yaptığı yardımların çoğalması ile birlikte eğitim ve sürdürülebilir çalışmalara ağırlık verilmiştir. Yardımların çoğalması ile birlikte Türkiye-Afrika ilişkilerinin siyasi ve ekonomik anlamda gelişmesi de bu örnekleme katkı sağlamaktadır. Yardım aldığı zamanlarda bile az gelişmiş ülkelere yardımlarda bulunan, zamanla dış yardım alanında uzmanlaşmış ve“dünyanın en cömert ülkesi”unvanına birçok kez sahip olan Türkiye'nin, yardımlarda ne gibi öncelikler gözettiği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, when and how Foreign Aids emerged in the world, what types of foreign aids are provided by states and NGOs are discussed; It is focused on what kind of policies they act while providing aid. The formation of institutions in the field of foreign aid and the institutionalization of foreign aid over time are also examined in this study. In this study, Turkey's foreign aid policy was examined and the aid provided by TIKA and NGOs to Sudana was emphasized. The hypotheses that states provide aid only for interests and policy purposes, and that Turkey's foreign aid policy is mostly influenced by cultural unity and historical relations, and that it provides aid for the development of countries, while improving its political relations, has been analyzed. Sudana constitutes the sample of the study. In recent years, Turkey's emphasis on education and sustainable studies, along with the increase in aid to African countries in the field of development assistance, has been effective in the formation of this sample. Along with the increase in aid, the political and economic development of Turkey-Africa relations also contributes to this sample. It will be researched what priorities Turkey, which provides aid to underdeveloped countries even when it receives aid, specializes in foreign aid and has the title of“the most generous country in the world”many times over the years, in aid.