Diz eklemi morfometrisinin ön çapraz bağ biyomekaniği üzerine etkisinin radyolojik görüntüler ile araştırılması
Investigation of the effect of knee joint morphometry on anterior cruciate ligament biomechanics with radiographs
  1. Tez No: 640809
  2. Yazar: KAAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN OTAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma ile ön çapraz bağ yaralanmaları üzerine etkisi bulunan anatomik ve biyomekanik faktörler araştırılarak; gruplar, cinsiyetler, taraf ve yaş etmenleri açısından farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma retrospektif radyo-anatomik, vaka-kontrol düzeninde tasarlanmıştır. Örneklem büyüklükleri güç analizi yapılarak, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı'na başvuran 158 (15 Kadın / 143 Erkek) ön çapraz bağ (LCA) operasyonu olan hasta ve 300 (150 Kadın / 150 Erkek) kişi kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Ölçümler görüntüleme arşiv program (PACS) kullanılarak antero-posterior ve lateral radyografiler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ölçümler: femorotibial açı (FTA), medial proksimal tibial açı (MPTA); posterior medial tibial eğim (PTE), Insall-Salvati (Ins-Sal), Caton-Deschamps (Cat-Desc), fossa intercondylaris genişlik indeksi (FICGI), tibia eminentia genişlik indeksi (EGI), eklem hattı medial (EH/Med) ve lateral (EH/Lat) parametreleri olmak üzere bilateral ekstremiteler üzerinden gerçekleştirilmiştir. FTA, MPTA, PTE, Ins-Sal, FICGI parametreleri açısından cinsiyet, taraf, grup farklılıkları belirlenmiştir. EGI sadece taraflar arasında farklılık gösterirken, EH/Med ve Lat parametrelerinin cinsiyet ve taraf farklılıklarının bulunduğu görülmüştür. FTA ve MPTA'nın LCA operasyonu olan hastalarda alt ekstremite dizilimi için kullanılabileceği ve literatür örneklemlerinin farklı hasta grupları üzerinde yoğunlaşması sebebiyle yaptığımız çalışmanın literatüre katkı sağlayabileceği düşünülmüştür. Ins-Sal ve Cat-Desc parametrelerinin patella yüksekliğini hesaplamada LCA yaralanmalı hasta gruplarında kullanılabileceği ancak Cat-Desc tek başına bu değerlendirmeyi yerine getiremediği sonucuna ulaşılmıştır. FICGI'nin distal femur analizi için kullanılabilecek güvenli bir parametre olduğu belirlenmiştir. EH/Med ve EH/Lat parametreleri sıklıkla diz artroplastisi hasta gruplarında kullanılmış olması sebebiyle yaptığımız çalışma ile LCA yaralanması üzerine etkilerinin bulunabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Yaptığımız çalışmadan elde edilen sonuçların LCA üzerine etkisi bulunan anatomik yapılar ile ilgili hem literatüre hem de klinisyenlere katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
With this study, anatomical and biomechanical factors having an effect on anterior cruciate ligament injuries were investigated. It is aimed to determine the differences in terms of groups, genders, parties and age factors. The study was designed in a retrospective radio-anatomical, case-control order. The sample sizes were analyzed with power analysis. Groups determined as, 158 (15 women/143 men) which had anterior cruciate ligament rupture operation patients group and 300 (150 women/150 men) control patients group who applied to Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital Orthopedics and Traumatology Department. Measurements were carried out using antero-posterior and lateral radiographs using the imaging archive program (PACS). Measurements consisted of: femorotibial angle (FTA), medial proximal tibial angle (MPTA), posterior medial tibial slope (PTE), Insall-Salvati (Ins-Sal), Caton-Deschamps (Cat-Desc), fossa intercondylaris width index (FICGI), tibia eminentia width index (EGI), joint line medial (EH/Med) and lateral (EH/Lat) parameters. Gender, sides, group differences were determined in terms of FTA, MPTA, PTE, Ins-Sal, FICGI parameters. While EGI differs only between the sides, EH/Med and EH/Lat parameters were found to have differences in gender and sides. It is thought that FTA and MPTA can be used for lower extremity alignment in patients with LCA operation, and our study may contribute to the literature because the literature samples are concentrated on different patient groups. It has been concluded that Ins-Sal and Cat-Desc parameters can be used in patients with LCA injury to calculate the height of the patella, but Cat-Desc alone cannot fulfill this assessment. It has been determined that FICGI is a safe parameter that can be used for distal femur analysis. Since EH/Med and EH/Lat parameters are frequently used in knee arthroplasty patient groups, our study concluded that there may be effects on LCA injury. We think that the results obtained from our study will contribute to both the literature and clinicians regarding the anatomical structures that have an effect on LCA.