Ligamentum cruciatum anterius (LCA) cerrahisi geçirmiş, hipermobilitesi devam eden sporcularda radyolojik olarak LCA morfometrisi ve insertio tünel çapi ile antropometrik ölçümler, denge ve diz fleksiyon-ekstansiyon kas kuvveti arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of radiological anterior cruciate ligament(ACL)morphometrics,i̇ntercondylar notch diameter,and antropometric measurements in athletes with a history of ACL surgery and the relationship with balance and knee flexion-extension muscle strength
  1. Tez No: 858255
  2. Yazar: GAZMEND RAHOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ligamentum Cruciatum Anterius (LCA), diz eklemi içerisinde önemli bir anatomik yapıdır. LCA, tibia ve femur kemikleri arasında yer alan bir bağdır ve diz eklemi stabilitesini sağlamak, özellikle de öne kayma hareketini önlemek ve rotasyonel stabiliteyi desteklemekle görevlidir. LCA sporcularda sıkça hasar görmesi nedeniyle kritik bir öneme sahiptir. LCA'nın cerrahi müdahale sonrasında sporcunun hiper-mobilite durumuna, sporcunun eklem anatomisi ve stabilitesi üzerinde önemli etkileri vardır. Bu bağlamda, LCA'nin radyolojik morfometrisi( LCA uzunluğu, kalınlığı, açısı) ve incertio tünel çapı, antropometrik ölçümler, denge ve diz fleksiyon-ekstansiyon kas kuvveti arasındaki anatomik ilişkinin derinlemesine bir değerlendirilmesi, hem cerrahi rehabilitasyon süreçlerine hem de sporcularda anatomik uygunluğun değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, LCA cerrahisi geçirmiş sporcularda denge, kuvvet ve eklem mobilitesi parametreleri, antropometrik ölçümler ve LCA'nın radyolojik morfometrisinin korelasyonu ile Cerrahi geçirmiş ektremite(CGE) ve Cerrahi Geçirmemiş Ekstremite(CE) ler arasındaki farkların araştırılması amaçlanmıştır. Spora dönüş öncesi bu parametrelerdeki iyileşmede analiz edileceğinden çalışmada, uygulanan tedavinin sporcuların spora dönüşü üzerindeki etkileride değerlendirilmiş olacaktır. Beden Kitle İndeksi(BKİ) 18-25 arasındaki LCA cerrahisi geçirmiş ve rehabilite edilmiş 20 erkek sporcu (26,15 ± 3,843 yaş), araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubu, LCA cerrahisi geçirmiş ve kriterlere uyan rastgele seçilmiş 20 sporcudan oluşmaktadır. Alt ekstremiteye ait antropometrik uzunluk ve çevre ölçümleri, Y-balans testi, Functional Movement Screen (FMS) testleri ve diz fleksiyon-ekstansiyon kas kuvveti ölçümleri yapılarak postoperasyonel MR görüntüleri(LCA uzunluğu, kalınlığı, açısı ve incertio tünel çapı) incelenmiştir. Spora dönen ve dönmeyen gruplar arasında FMS ölçümünde spora dönenler lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Yaş, boy, kilo ve BKİ ile LCA tünel çapı arasında pozitif korelasyonlar belirlenmiştir (p0,05). CGE ve CE ekstremiteler arasında kuvvet, radyolojik ve Y-balans testi ölçümlerinde anlamlı fark olmamasını, başarılı cerrahi operasyon ve etkili rehabilitasyon süreciyle ilişkilendirmekteyiz. FMS testinde spora dönenlerin spora dönmeyenlerden daha yüksek skorlar elde etmesinden yola çıkarak; spora dönüş kararı alınırken medikal değerlendirmelerin yanı sıra FMS ve Y-balans testi gibi testlerin de dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ligamentum Cruciatum Anterior (LCA) is a crucial anatomical structure within the knee joint. Positioned between the tibia and femur bones, the LCA serves to maintain knee joint stability, particularly by preventing anterior displacement and supporting rotational stability. Due to its susceptibility to frequent injuries in athletes, this ligament holds significant importance. Surgical interventions on the LCA can lead to hypermobility in athletes, influencing joint anatomy and stability significantly. In this context, a comprehensive evaluation of the anatomical relationship between LCA's radiological morphometrics, incertio tunnel diameter, anthropometric measurements, balance, and knee flexion-extension muscle strength contributes to assessing both surgical rehabilitation processes and anatomical suitability in athletes. This study aimed to investigate the correlation of balance,strengh and joint mobilitiy parameters,anthropometric measurments and radiological morphometry of LCA in athletes who have undergone LCA surgery,and the differences between Surgical Extremities(CGE) and Non-Surgical Extremities(CE).Since the improvement in these parameters will be analyzed before returning to sports,the effects of the applied treatment on the athletes'return to sports will also be evaluated in the study. Twenty male athletes, aged 26.15 ± 3.843, who underwent LCA surgery and rehabilitation, were included in the study (BMI 18-25). The study group consisted of 20 randomly selected athletes who underwent LCA surgery and met the criteria. Anthropometric measurements of lower extremities, Y-balance test, FMS balance tests, and measurements of knee flexion-extension muscle strength were conducted, and postoperative MR images were examined. Significant differences were observed in FMS measurements between groups returning to sports and those who did not (p0.05). Positive correlations were identified between age, height, weight, BMI, and LCA tunnel diameter (p0.05). The absence of significant differences in strength, radiological, and Y-balance test measurements between operated and non-operated extremities is attributed to successful surgical operations and effective rehabilitation processes. Considering the higher FMS scores in those not returning to sports compared to those returning, it can be suggested that individuals not returning to sports achieve greater efficiency in terms of balance through rehabilitation. Therefore, it is recommended to consider tests such as FMS and Y-balance in addition to medical evaluations when making decisions regarding returning to sports.