Öğretmenlerin özürlü çocukların kaynaştırılması konusunda bilgilendirilmelerinin kaynaştırmaya ilişkin tutumlarının değiğmesindeki etkililiği
- Tez No: 64108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KIRCALİ-İFTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, normal sınıf öğretmenlerinin özürlü öğrencilerin normal eğitim ortamlarına kaynaştırılması ile ilgili tutumlarının değiştirilmesinde farklı bilgilendirme yöntemlerinin etkililiğini karşılaştırmak amacıyla öntest sontest uygulamalı deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Örneklem olarak, Bolu ilinde çalışan ilkokul öğretmenleri arasından seçkisiz atama yöntemi ile 80 öğretmen seçilmiştir, örnekleme giren öğretmenler yine seçkisiz olarak dört gruba ayrılmıştır. Grup 1 yazılı bilgilendirme grubu, Grup 2 sözlü bilgilendirme grubu, Grup 3 yazılı-sözlü bilgilendirme grubu, Grup 4 ise kontrol grubudur. Öntest ve sontest olarak“Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler Ölçeği”kullanılmıştır. Deneysel uygulama öncesinde bağımlı değişken açısından gruplar arasında herhangi bir fark olup olmadığı öntestle kontrol edilmiştir. Öntest verileri ANOVA ile analiz edilmiş ve dört grubun kaynaştırma hakkındaki tutumları arasında fark bulunamamıştır. Deney gruplarına deneysel uygulama yapıldıktan sonra, deneysel uygulamanın öğretmen tutumlarını değiştirip değiştirmediğini belirlemek için sontest uygulanmıştır. Sontest ANOVA sonuçlan, grupların farklılaşmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A pretest-posttest experimental study was conducted for comparing the effects of different information delivery techniques for changing regular classroom teachers' attitudes about integrating students with disabilities into regular education environments. The sample of the study was composed of 80 elementary school teachers randomly selected from the teachers working in all public schools in Bolu. The sample was randomly divided into four groups: Group 1 was the written assignment group, Group 2 was the oral presentation group, Group 3 was the combination group (written-oral) and Group 4 was the control group. Pre-posttest data were collected by the Turkish version of the Opinions Relative to Mainstreaming Scale. Pretest data were used for checking whether or not the groups were the same in terms of the dependent variable. The data were analyzed by ANOVA and no differences were found among the four groups in terms of attitudes about integration. The posttest data were collected for determining whether or not experimental treatments changed the attitudes of the teachers about integration. ANOVA analysis demonstrated that there were no differences among the four groups.