Foucaultcu perspektifle 2000 sonrası Türkiye sinemasında delilik
Madness in Turkish cinema after the years of 2000 with the statement of Foucault perspective
  1. Tez No: 641080
  2. Yazar: DİLAN İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA ELİF DEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Delilik, çeşitli toplumlarda ve çağlarda anlamı değişen ve kapsamı gelişen; ne olduğu ve nasıl oluştuğu kimi zaman günah ve kusurla, kimi zaman hastalıkla açıklanan bir kavramdır. Deliliğe neyin sebep olduğuna, hangi insan hallerinin delilik addedilip hangilerinin addedilemeyeceğine dair inanışlar kültürel ve dönemsel olarak farklılık gösteriyorsa da deliliğe dair her çağın ve kültürün ortaklaştığı nokta, onun toplumdışılığı olmaktadır. Sinema, doğuşundan itibaren delilikle yakın bir ilişki içerisinde olmuştur. Bu yakınlık, Türkiye sinemasında deliliğin nasıl ve ne sıklıkla yer aldığını ve anlatıya sunduğu katkıyı sorgulamayı gerektirmektedir. Bu amaçla oluşan çalışma, öncelikli olarak kavramın tanımına ve zamanla kavrama eklemlenen anlamlara odaklanmaktadır. Kavramın tarihsel süreç içerisinde geçirdiği dönüşümün ardından sinemada delilik çehreleri araştırılmış, bu kapsamda dünya ve Türkiye sinemaları, temel örnekler üzerinden incelenmiştir. Çalışma, 2000 sonrası Türkiye sinemasında üretilen filmlerde sanrılı hallerin ele alınış biçimlerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda 2000-2018 arasında gösterime girmiş, çalışmaya konu olan filmler, temaları ve deliliği işleyiş biçimleri bakımından açıklanmıştır. İncelenen filmler, aklın zıddında tanımlanan ve bu nedenle akla muhalif bir anlam ihtiva eden deliliğin, yakın dönem Türkiye sinemasında çoğunlukla toplumsal ve siyasal eleştiriyi ileten bir işleve sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Madness is a concept which its meaning changes and containings develops in various societies and ages. How it occurs or what it is, has been explained sometimes with odd or sin and sometimes with illness. The beliefs about what causes madness and which human states could be considered as madness, which not, shows diversities to cultures and periods but the common point of every period and culture about madness is being out of society. Cinema had a close relationship with madnessfrom its begining. This closeness needs to query how often and how madness, takes place and contribute to narrative in Turkish cinema. The study which is created with this aim is, as a first priority focused on definition of consept and the significations which articulated to the concept with time. After the transformation of the consept in historical process, the aspect of madness in cinema has been researched, in this context, cinema of the world and Turkey has been examined on basic examples. This study is focused over the approach of delusional states in films which produced after 2000 in cinema of Turkey. İn this context, the films which has been showed between 2000-2018 disclosed regarding to their themes and the ways of work and madness. The analized films shows madness, which is defined opposite of mind and from that reason which includes a contrary sence of mind and in general had a function of transmiting social and political critique in near period of cinema in Turkey.