Barok, Klasik, Romantik ve Çağdaş dönemlerde 'Sautille' tekniğinin incelenmesi ve öğretilmesi
Examing and teaching the 'Sautille' technique in Barok-Classic and Contemporary times
  1. Tez No: 64115
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZTOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; Barok, Klasik Romantik ve Çağdaş dönemlerde“Sautille”tekniğinin incelenmesi öğretilmesi ve keman eğitimine katkılarının ortaya konulmasıdır. Araştırma için geliştirilmiş olan anket, Eğitim Fakültelerinde ki Keman Eğitimcilerine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin toplanmasından sonra,“Sautille”tekniğini,“Sautille”tekniğini hazırlayan diğer tekniklerin incelenmesini içeren tablolar ve bu tabloların yüzde dağılımlarından yararlanılmıştır.“Sautille”tekniğinin incelenmesi ve öğretilmesine ilişkin, 19. Keman Eğitimcisinin ortak ve farklı görüşleri tespit edilmiştir. Bu görüşler analiz edilerek.“Sautille”tekniğinin en kolay yoldan öğretilmesiyle ilgili yöntemlere ulaşılmıştır. Anahtar Kelime:“Sautille”Tekniği
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to examine and teach the“SAUTİLLE”Technique and to find out its additions to Violin teaching. The question naire developed for this research was delivered to the violi teachers in Education Faculties. After having obtained data, tables that contain the examining of the“sautilie”Technique and the other techniques that are the sources of“Sautilie”Techniqque and percentage distributions of these tables were wed. Opinions of those nineteen violin teachers connected with examining and teaching the“Sautilie”Technique were found out. Finally, there ideas were analysed and the methods of teaching the“Sautilie”Technique with the easiest ways ways were discovered. Key Word:“Sautilie”Technique