Çukurova koşullarında çörekotu (Nigella sativa L.) 'nda organik ve ticari gübre uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effect of different organic fertilizer applications on yield and quality in black cumin (Nigella sativa L.) plant growed in çukurova conditions
- Tez No: 641193
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma 2018-2019 yetiştirme döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan çörekotu (N.sativa L.) bitkisinde; en uygun organik ve ticari gübre uygulamasının verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre en yüksek bitki boyu (76,55 cm) NPK gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek dal sayısı (9,80 adet/bitki) Tavuk Gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek kapsül sayısı (9,25 adet/bitki) tavuk gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek kapsüldeki tohum sayısı (55,07 adet/kapsül) tavuk gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek bin tane ağırlığı (1,94 g/kapsül) solucan gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi (82,80 kg/da) NPK gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek sabit yağ oranı (%19,95) NPK gübre uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek sabit yağ verimi ise (% 16,5) NPK gübre uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a random block trial pattern in in the 2018-2019 growing season in Cukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops Research and Application Area. The effects of the most appropriate organic and commercial fertilizer application on yield and quality in nigella (N.sativa L.) plant used in the study were investigated. According to the results of the research, the highest plant height (76.55 cm) was obtained from NPK fertilizer application. The highest number of branches (9.80 units / plant) was obtained from Chicken Manure application. The highest number of capsules (9,25 units / plant) was obtained from chicken manure application. The highest number of seeds per capsule (55.07 units / capsule) was obtained from chicken manure application. The highest thousand grain weight (1.94 g / capsule) was obtained from worm fertilizer application. The highest seed yield (82,80 kg /da) was obtained from NPK fertilizer application. The highest fixed oil ratio (19.95%) was obtained from NPK fertilizer application. The highest fixed oil yield (16.5%) was obtained from NPK fertilizer application.