Otel işletmelerinde çalışan hilelerine ilişkin genel bir değerlendirme: Antalya ili örneği
A general evaluation regarding employee fraud in hotel businesses: The case of Antalya
- Tez No: 641517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER FERHAN ÜNAL UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Globalleşen ve gelişen dünyada işletmelerde gerçekleşen hileli eylemler, işletmeleri büyük zarara uğratmaktadır. Oluşan bu zararlar ise, şirketlerin iflas etmesine neden olmakta veya şirketlere duyulan güvende büyük düşüşe sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Beş Yıldızlı Otel işletmelerinde çalışanların (varsa) yaptığı hileleri tespit etmek ve yapılan hilelerin önlenmesi için ne gibi önlemler alınması gerektiği üzerinde durmaktır. Yapılan araştırmanın bulgularının hem literatüre, hem de otel işletmelerine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı olan, Antalya ilinde Beş Yıldızlı Otel statüsünde bulunan işletme yöneticilerine yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS İstatistik Paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Anketin sonuçlarının değerlendirilmesi ile Beş Yıldızlı Otel işletmelerinde çalışanların hileye başvurup başvurmadığı, başvurduysa bu hilelerin nedenleri, hangi departmanda daha çok hile eylemi yapılabileceği ve hilelerin önlenmesi için ne gibi önlemler alınabileceği ile ilgili ortaya çıkan sonuçlar analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mistakes and fraud actions that happen to businesses in the globalizing and developing world cause great damage to businesses. These losses cause companies to go bankrupt or to a great decrease in reliability value. The purpose of this study is to focus on what measures should be taken to detect and prevent the frauds made by the employees of the Five Stars Hotel businesses. It is thought that the research findings can contribute to both the literature and hotel businesses. In linet his purpose, a survey based research was conducted for business executives who have the status of Five Star Hotel in Antalya province registered in the Minsitery of Culture and Tourism. The data obtained were analyzed through the SPSS Statistical package program. With the evaluation of the results of the questionnaire, the results about the reasons why the employees at the Five Star Hotel businesses resort the fraud, in which department more fraud action can be used and what kind of preventing fraud.