AA 6082 malzemesinin dövme performansının incelenmesi
Investigation on forging performance of AA 6082
- Tez No: 641579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS KACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
6000 serisi alüminyum alaşımları, fiyat ve performans açısından alüminyum alaşımları içerisinde en iyi özelliklere sahip bir alaşım serisidir. Bu özellikleri nedeni ile de havacılık ve otomotiv sanayinde çelik emsallerine alternatif olmaktadır. Bu çalışmada AA6082 serisi alüminyum alaşımının mekanik ve termomekanik özellikleri belirlenmiştir. Yapay yaşlandırmanın etkileri araştırılmıştır. Yapılan işlemlerin mikro yapıya olan etkileri belirlenmiştir. Sonuçta da, en uygun yapay yaşlandırma koşulları tespit edilmiştir. Bu değerler otomotiv sektöründe kullanılan rot başının yorulma, sıcak dövme simülasyonlarında kullanılmıştır. Sıcak dövme simülasyonunu doğrulamak üzere deneysel yorulma ve sıcak dövme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Rotun çalışma ömrü, dövme işlemi için pres kuvvet gereksinimi, çapak oranı, işlem süresi, gerilme değerlendirmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
6000 series aluminum alloys are the best among other aluminum alloys in terms of price and performance. Due to these features, it is an alternative to steel materials used in the aviation and automotive industries. In this study, mechanical and thermomechanical properties of AA6082 series aluminum alloy are determined. The effects of artificial aging have been investigated. The effects on the microstructure are determined. As a result, the best artificial aging conditions have been determined. These values are used in fatigue and hot forging simulations of the rod arm used in the automotive industry. Experimental fatigue and hot forging process are performed for validations. Service life of the rod, pressing force requirement for forging, burr ratio, processing time, and stress are evaluated.