Kalkınma planları'nın yerel yönetimlere etkileri: Elazığ Belediyesi örneği (2014-2020)
The effects of development plans on local governments: Example of Elazığ Municipality (2014-2020)
- Tez No: 641668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kalkınma; az gelişmiş veya geri kalmış ülkelerin veya bölgelerin kamu kurumları aracığıyla ekonomik, sosyal, kültürel unsurlarda gelişmesini sağlamaktır. Bölgesel kalkınmayı doğrudan etkileyen yerel idare kurumları; belediyeler, il özel idareleri ve köy ve organlarıdır. Bölgesel kalkınmaya doğrudan etki eden belediyeler il merkezi ve il merkezi ile ilgili alanlarda, yerel kamu kurumları içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Belediyeler; içme suyu şebekeleri, kanalizasyon hatları, ulaşım gibi altyapı ile beraber çevre sağlığı ve temizliği, konut, sosyal hizmet ve yardımları, kültür, sanat ve turizm tanıtımı, ekonomi ve ticaretin arttırılması gibi hizmetleri 5393 sayılı belediye kanunu kapsamında yerine getirerek yerel bölgede yaşayan halkın sosyo ekonomik yapısını, demokratikleşme yönünü, refahını ve yaşam standartlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu tezin amacı; Türkiye'de uygulanan kalkınma planları çerçevesinde yerel yönetim kurumu olan belediyelerin yapmış olduğu faaliyetleri ve yatırımları inceleyerek, belediyelerin bölgesel kalkınmada üstelendiği misyonu ve vizyonunu anlatmak ve belediyelerin bölgesel kalkınmaya olan etkilerinin anlaşılmasını sağlamaktır. Bu amaçları gerçekleştirmek için ortaya çıkan ve araştırma konusu olan bu tez; belediyelerin kamuoyundaki bilinirliğini artırmak ve daha etkili, sürdürebilir bir kalkınmanın sağlanması ve planlanması için gereken şartların bir çerçevesini oluşturmaktadır. Bu çalışmada 2014–2020 döneminde kırsal alanlar olmak üzere Elazığ il genelinde Elazığ belediyesinin, kalkınma planları ilkelerini baz alarak gerçekleştirdiği, devam ettiği ve hedeflediği projeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development provides enhancement of the underdeveloped countries, backward countries or regions with economic, social and cultural factors through public institutions. Local administrative institutions that directly affect regional development are municipalities, special provincial administrations, villages and their bodies. Municipalities that directly affect regional development has an important position among the provincial center and related areas and local public institutions. Municipalities aim to improve the socio-economic structure, democratization aspect, welfare and living standards of the people living in the local area by fulfilling the services like drinking water networks, sewer lines, environmental health and cleanliness along with infrastructure such as transportation, housing, social services and benefits, culture, art and tourism promotion, increasing economy and trade within the scope of the municipal law numbered 5393. The aim of this thesis is to explain the mission and vision of municipalities in regional development and to provide an understanding of the effects of municipalities on regional development within the framework of development plans implemented in Turkey by examining the activities and investments of municipalities that are local government institutions. This thesis, which emerged to achieve these goals and is the subject of research, constitutes a framework of the required conditions to increase the awareness of municipalities to the public and for more effective, sustainable development and planning. In this work, in the period of 2014-2020 the ongoing and targeted projects of the Elazig Municipality that it realized based on the principles of development plans in the Elazig city wide mainly in rural areas, have been investigated.