Yükseköğretimde alınan din eğitiminin öğrencilerin dindarlıklarına etkisine ilişkin algıları (Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi örneği)
The students' perceptions regarding the effect of religious education in higher education of their playerfulness (A case for Akdeniz University Faculty of Teology)
- Tez No: 641707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEREF GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin İlahiyat Fakültesi'ndeki aldıkları eğitimin kendi dindarlıklarına etkisine ilişkin algılarını belli değişkenler açısından ölçmektir. Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören 682 öğrenciye“Dini Yönelim Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin fakültede aldıkları eğitimin kendi dindarlıklarına nasıl etki ettiğine dair algıları, cinsiyet, baba eğitim seviyesi, anne eğitim seviyesi, mezun olduğu lise, sınıf, akademik ortalama, bölge ve yerleşim birimi gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma sonucunda ölçeklerin çözümlenmesi aşamasında SPSS 22.0 istatistiksel paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde; öğrencilerin normatif dini yönelim alt ölçeği puanlarında; cinsiyet, lise, akademik ortalama, coğrafi bölge ve yerleşim birimi değişkenleri, dini yönelim popüler alt ölçeği puanlarında ise anne eğitim seviyesi, lise ve sınıf değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında öğrencilerin normatif dini yönelim alt ölçeği puanlarında; baba ve anne eğitim seviyesi değişkenleri, popüler dini yönelim popüler alt ölçeği puanlarında ise baba eğitim seviyesi, akademik ortalama, coğrafi bölge ve yerleşim yeri değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine students' perception regarding the effect of the training they receive at the Faculty of Theology on their prayerfulness in terms of various variables. To attain this goal,“Religious Orientation Scale”was administered to 682 students studying at Akdeniz University Faculty of Theology. In the research, the students' perceptions on how the training they received at the faculty affected their prayerfulness were analysed by several variables like gender, father education level, mother education level, graduated high school, grade, academic average, region and residential unit. The data collected within the scope of the research were analysed through SPSS 22.0 statistical package program. The analysis results showed there was a significant difference among the students' normative religious orientation sub-scale scores concerning the variables like gender, graduated high school, academic average, region and residential unit. Besides, it was revealed that the students' popular religious orientation sub-scale scores significantly differed according to the variables like mother education level, graduated high school and grade. On the other hand, it was found out the students' normative religious orientation sub-scale scores did not significantly differ according to father-mother education levels; their popular religious orientation sub-scale scores did not meaningfully change in terms of father education level, academic average, region and residential unit.