Leavitt yol cebirinin endomorfizma halkalari
Endomorphism ring of leavitt path algebras
  1. Tez No: 641779
  2. Yazar: ZEHRA ÇELİK ÇÖP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
E bir yönlendirilmiş çizge ve K bir cisim olsun. Katsayıları K cisminden alınan E yönlendirilmiş çizgesinin Leavitt yol cebirleri 2005 yılında G. Abrams ve A. Pino tarafından tanımlanıştır. Bu tezde, ilk olarak, L≔L_K (E) ile gösterilen, Leavitt yol cebirlerinin kendisi üstünde modül yapısı oluşturduğu dikkate alınarak, 2015 yılında G. A. Pino, K. M. Rangaswany and M.S. Molina tarafından verilen Leavitt yol cebirlerinin endomorfizma halkalarının halka ve modül teorisi özellikleri derlenmiştir. Ayrıca Leavitt yol cebirlerinin endomorfizma halkasının bağımlı halka olması durumunda elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let E be a directed graph and K be a field. The Leavitt path algebras of E with coefficients in K were introduced by G. Abrams and A. Pino in 2005. In this thesis, firstly, for Leavitt path algebras denoted by L≔L_K (E) considered as a right L-module, rings and module theoretical properties of endomorphism ring of Leavitt path algebra obtained by G. A. Pino, K. M. Rangaswany and M.S. Molina in 2015, have been compiled. In addition, the results obtained when endomorphism ring of Leavitt path algebras is dependent ring are given.