Ferrosen küpeli çitosanın enzim immobilizasyonu
Investigation of enzyme immobilization of ferrocene attachedchitosan
- Tez No: 641917
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; doğal bir polimer olan çitosan ile ferrosenkarboksaldehit arasındaki katılma-ayrılma tepkimesi sonucunda Schiff bazı oluşarak, ferrosenkarboksaldehit çitosana bağlanmıştır (CS-Fc-ald). Sentezlenen ferrosenkarboksaldehit katkılı çitosanın yapısı FT-IR, katı 13C-NMR, elementel analizi (C,H,N), SEM/EDX ve TGA ile aydınlatılmıştır. Ayrıca zeta potansiyel ölçüm cihazı ile parçacık boyut analizi, dört nokta iletkenlik ölçüm tekniği ile katı hal iletkenlik ölçüm değerleri belirlenmiştir. Daha sonra, sentezlenen (CS-Fc-ald)'e lipaz ve pepsin enzimlerinin immobilize edilmesi ile (CS-Fc-ald-Lip, CS-Fc-ald-Pep) hazırlanan immobilize desteklerin ayrı ayrı ve bir aradayken oluşan çift enzim (CS-Fc-ald-Lip+CS-Fc-ald-Pep)'lerin optimum pH, optimum sıcaklık, tekrar kullanım sayısı, depolama kararlılığı ve kinetik parametreleri belirlenmiştir. İmmobilize lipaz ve immobilize pepsinin optimum pH'ları sırasıyla; 9 ve 4, optimum sıcaklıkları sırasıyla; 50˚C ve 60˚C olarak bulunmuştur. Çift enzim immobilizasyon çalışmasında optimum pH ve sıcaklıklarda değişiklikler gözlenmemiştir. Serbest lipaz ve serbest pepsin enzimlerinin Km/Vmax oranları sırasıyla; 0,0071 ve 0,1129 iken, çift enzim immobilizasyonundaki lipazın ve pepsinin Km/Vmax oranları sırasıyla; 0,0847 ve 0,4666 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; as a result of the condensation reaction between chitosan, which is a natural polymer, and ferrocenecarboxaldehyde, Schiff base has been formed and ferrocenecarboxaldehyde is attached to chitosan (CS-Fc-ald). Ferrocene attached chitosan is characterized by means of FT-IR, solid 13C-NMR, elemental analysis (C, H, N), SEM / EDX, TGA. Furthermore, the particle size and size distribution are determined by ZetaSizer. Solid state conductivity measurement values were determined with four point conductivity measurement technique. Later, lipase and pepsin enzymes were immobilized to the synthesized (CS-Fc-ald). The optimum pH, optimum temperature, reuse number, storage stability and kinetic parameters of the immobilized enzymes were determined both separately (CS-Fc-ald-Lip, CS-Fc-ald-Pep) and together (CS-Fc-ald-Lip+CS-Fc-ald-Pep). The optimum pH values of immobilized lipase and immobilized pepsin are; 9 and 4, and optimum temperatures; it was found as 50 ˚C and 60 ˚C. Changes in optimum pH and temperatures in the double enzyme immobilization study were not observed. Km/Vmax ratios of free lipase and free pepsin enzymes are; While 0.0071 and 0.1129, the Km/Vmax ratios of lipase and pepsin in double enzyme immobilization, respectively; It has been determined as 0.0847 and 0.4666.