Ahşap tekne yapımında kullanılan bazı yerli ağaç türlerine uygulanan sentetik ve klor kauçuklu (zehirli) boyaların katman özellikleri
Layer properties of synthetic and chlorinated rubber paints applied to some native tree species used in wood boat construction
- Tez No: 642357
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ahşap tekne ve yat yapımında sıklıkla tercih edilen bazı yerli ağaç türlerinin yüzeylerine uygulanan sentetik ve klor kauçuklu boya katmanlarının katman özellikleri araştırılmıştır. Deney örnekleri Karaçam (Pinus nigra A.), sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve meşe (Quercus petraea) odunundan hazırlanmış, yüzeylerine klor kauçuklu zehirli boya ve sentetik boya uygulanmıştır. Yapılacak bu test ve ölçümlerle boya katmanlarının sertlik, parlaklık, çizilme ve yüzeye yapışma mukavemetlerini belirlemeye yönelik veriler elde edilmiş, bu veriler kullanılarak yapılan istatistik analiz ve ikili karşılaştırmalarla boya katmanlarının özellikleri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Her iki boya uygulamasından sonra örneklerin parlaklık değeri artmıştır. Sentetik boyalı yüzeylerde daha yüksek parlaklık değerleri elde edilmiştir. Boyalı örneklerin parlaklık değerlerinde ağaç türünün etkisi önemsiz bulunmuştur. Yüzey sertlik değerleri ise klor kauçuklu boya uygulanmış yüzeylerde katman sertliği daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, her iki boya uygulamasından sonra en yüksek sertlik değeri meşe örneklerde en düşük ise sarıçam örneklerde elde edilmiştir. Yüzey yapışma direncinde ise en yüksek değer sentetik boya uygulanan yüzeylerde bulunmuştur. Her iki boya katmanı değerlendirildiğinde en yüksek yapışma direnci değeri meşe örneklerde en düşük ise klor kauçuklu sarıçam örneklerinde elde edilmiştir. Çizilme direnci değerlerinde en yüksek yüzey çizilme direnci değerini klor kauçuklu boya ile boyanmış deney örnekleri verirken, sentetik boya ile boyanmış deney örneklerde en düşük çizilme direnci elde edilmiştir. Ağaç türlerine göre çizilme direnci değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the layer properties of synthetic and chlorinated rubber paint layers applied on the surfaces of some domestic tree species, which are frequently preferred in the construction of wooden boats and yachts, were investigated. Test samples Prepared from larch (Pinus nigra A.), scotch pine (Pinus sylvestris L.) and oak (Quercus petraea) wood, chlorinated rubber antifouling paint and synthetic paint were applied on their surfaces. With these tests and measurements, data to determine the hardness, gloss, scratch and surface adhesion strength of the paint layers were obtained, and the properties of the paint layers were investigated by statistical analysis and binary comparisons made using these data. According to the tests results; The brightness value of the samples increased after both paint applications. Higher gloss values were obtained on synthetic painted surfaces. The effect of the tree species was found insignificant in the brightness values of the painted samples. On the other hand, surface hardness values were found to be higher on the surfaces with chlorinated rubber paint. In addition, the highest hardness value was obtained in oak samples and the lowest in scotch pine samples after both paint applications. In surface adhesion resistance, the highest value was found on surfaces with synthetic paint. When both paint layers are evaluated, the highest adhesion resistance value was obtained in oak samples and the lowest in chlorine scotch pine samples. In the scratch resistance values, the highest surface scratch resistance value was given by experiment samples painted with chlorine rubber paint, while in the synthetic paint experiment samples, the lowest scratch resistance was obtained. The difference between scratch resistance values according to tree types was found statistically insignificant.