Fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarının ve görüşlerinin belirlenmesi
Determination of science teacher's sustainable development awareness and views
- Tez No: 642481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER OKUR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarının ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklem grubu Ağrı il merkezi ve merkez köylerde görev yapan toplam 102 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalığını Belirleme Ölçeği (SKFBÖ)”ve“Sürdürülebilir Kalkınma ve Sıfır Atık ile İlgili Görüş Formu (SKSAGF)”kullanılmıştır. SKSAGF ile elde edilen nitel veriler içerik analizi ve betimsel analiz ile analiz edilmiştir. SKFBÖ'den elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 paket programından yararlanılmış ve bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizi sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarında yaş ve kıdem yılı değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür. Cinsiyet ve eğitim durumu değişkenine göre ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma ve sıfır atıkla ilgili kavramlar hakkında genel olarak bilgi sahibi oldukları fakat bazı konularda bilgilerinin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonunda, sürdürülebilir kalkınma ve sıfır atık farkındalığının arttırılması için insanlar bilinçlendirilmeli, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the views of science teachers' sustainable development awareness. The sample group of the study consists of 102 science teachers working in Ağrı city center and central villages. In the study,“Sustainable Development Awareness Determination Scale (SDADS)”and“Opinion Form on Sustainable Development and Zero Waste (OFSDZW)”were used as data collection tools. Qualitative data obtained with OFSDZW were analyzed by content analysis and descriptive analysis. SPSS 22 package program was used to analyze the data obtained from SDADS and independent t-test and one-way variance analysis (ANOVA) were used. As a result of the analysis of the study data, a statistically significant difference was found in science teachers' sustainable development awareness according to the age and seniority years. No significant difference was found according to the gender and educational background variable. It has been concluded that science teachers have a general knowledge about the concepts of sustainable development and zero waste, but their knowledge in some subjects is insufficient. At the end of the research, suggestions were made to raise awareness of sustainable development and zero waste awareness, and to use renewable energy sources.